eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko

2024-05-15 12:09

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko

Kto może wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? © pixabay.com

ZUS wypłaca Rodzinny Kapitał Opiekuńczy już trzeci rok. Przez dwa lata ZUS przyznał z tego tytułu wsparcie dla 873,5 tys. dzieci, a wypłacona rodzicom kwota to 6,4 mld zł. Jak wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? Jak wypłacane jest to świadczenie? Kiedy rodzic nie dostanie rodzinnego kapitału opiekuńczego? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci ZUS.

Przeczytaj także: Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy złóż zanim dziecko ukończy 13 miesięcy

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


 • Kto może wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?
 • Ile pieniędzy można otrzymać w ramach świadczenia Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?
 • Jak wypłacany jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?
 • Kiedy rodzic nie dostanie rodzinnego kapitału opiekuńczego?


O pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego można wnioskować tylko elektronicznie. W ramach programu rodzice dzieci mogą otrzymać maksymalnie 12 tys. zł.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku w całym kraju wysłano do ZUS 45 171 wniosków. Dolnoślązacy wysłali wnioski o RKO dla 3 104 dzieci.
Jak się można domyślić program cieszy się sporą popularnością, jest on poza wyprawką szkolną i 800+ jednym ze świadczeń, jakie wypłacamy rodzicom wychowującym dzieci – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Wnioski mogą składać także obywatele Ukrainy, dla których jest przygotowany specjalny formularz w języku ukraińskim – dodaje.

- Świadczenie jest wypłacane na dwa sposoby w zależności od tego jaki wybiorą rodzice. Albo w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. - Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a wypłata nie podlega opodatkowaniu – dodaje.

fot. pixabay.com

Kto może wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Kapitał opiekuńczy przysługuje rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.


Według rzeczniczki, kapitał opiekuńczy przysługuje rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie jest wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane. Prawo do wypłaty mają rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. RKO mogą otrzymać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35. miesiąc. Jeśli rodzice przyjęli dziecko na wychowanie i wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia wtedy dostaną rodzinny kapitał opiekuńczy od pierwszego dnia 12. miesiąca liczonego od dnia, w którym wystąpili do sądu z wnioskiem do końca 35. miesiąca, ale maksymalnie do: - do miesiąca, w którym dziecko ukończy 7 lat; - do miesiąca, w którym dziecko ukończy 10 lat – jeśli dziecko ma decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.
Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem aplikacji mZUS, portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Złożenie wniosku o RKO zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Najprostszym sposobem jego przekazania jest aplikacja mZUS, którą można zainstalować na urządzeniach mobilnych takich jak np. smartfon czy tablet. Na naszej platformie jest specjalny kreator, który pomoże krok po kroku wypełnić taki wniosek – dodaje rzeczniczka.

- Dzięki temu, dokumenty do ZUS-u o świadczenie można składać całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Wnioski są składane o różnej porze dnia i nocy. To rodzice decydują o tym, kiedy wirtualnie chcą nas odwiedzić – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Kiedy rodzic nie dostanie rodzinnego kapitału opiekuńczego?

 • dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej,
 • rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej,
 • rodzinie przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do kapitału (nie dotyczy to świadczeń z państw członkowski UE/EFTA lub z Wielkiej Brytanii).

Jeśli ZUS przyzna rodzinny kapitał opiekuńczy - nie będzie wydawał decyzji. Informację w tej sprawie każdy dostaje na swój profil na PUE ZUS a także mailem na adres, który rodzic poda we wniosku. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia – albowiem, jeżeli do tej pory nie rodzice nie mieli profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy taki profil na podstawie danych z wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy.
Jeżeli okaże się, że wniosek nie jest prawidłowo wypełniony poprosimy o poprawienie wniosku. Podobnie, jeśli wymagane dokumenty nie zostaną dołączone wtedy wnioskodawca zostanie przez nas poproszony o ich uzupełnienie – wyjaśnia Kowalska-Matis. - Wiadomość o tym, że należy coś poprawić lub uzupełnić wniosek wysyłamy na adres mailowy oraz numer telefonu podany we wniosku - dodaje.

ZUS wyda decyzję w następujących sprawach:
 • odmowy przyznania rodzinnego kapitału opiekuńczego,
 • uchylenia prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego,
 • zmiany wysokości rodzinnego kapitału opiekuńczego,
 • nienależnie pobranego rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Jeśli kapitał nie przysługuje to ZUS wydaje decyzję odmowną, którą rodzic otrzymuje elektronicznie na PUE ZUS. Od decyzji można odwołać się do Prezesa ZUS w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji. A od decyzji Prezesa ZUS przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od jej doręczenia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: