eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy złóż zanim dziecko ukończy 13 miesięcy

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy złóż zanim dziecko ukończy 13 miesięcy

2023-10-16 10:27

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy złóż zanim dziecko ukończy 13 miesięcy

Wniosek o Rodzinny Zasiłek Opiekuńczy złóż zanim dziecko ukończy 13 miesięcy © fot. mat. prasowe

ZUS przypomina, że wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy należy złożyć zanim dziecko ukończy 13 miesięcy. RKO przyznawany jest na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, w wieku do 12 do 35 miesięcy. Łączna kwota wsparcia to 12 000 zł. Pieniądze można pobierać przez dwa lata w wysokości 500 zł miesięcznie lub przez rok po 1000 zł za każdy miesiąc.

Przeczytaj także: 139 890 dzieci dostało dofinansowanie do żłobka w 2022 roku

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Komu przysługuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?
  • Jak można pobierać świadczenie RKO?
  • W jaki sposób złożyć wniosek o RKO?


Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przyznawany jest na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, w wieku do 12 do 35 miesiąca. Świadczenie nie zależy od dochodu rodziny i wynosi w sumie 12 tys. zł. Wsparcie przyznawane jest na wniosek. Warto złożyć go w terminie, żeby nie być stratnym i otrzymać świadczenie za każdy przysługujący miesiąc – przypomina Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Kiedy złożyć wniosek?


Rodzic może składać wniosek o RKO już po ukończeniu przez swoją pociechę 9 miesięcy. Jeśli to zrobi do czasu, w którym dziecko ukończy 13 miesiąc, to rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał od miesiąca, w którym dziecko ukończy roczek. Jeśli złoży wniosek w 14. miesiącu życia dziecka albo później, ZUS przyzna rodzinny kapitał opiekuńczy od miesiąca złożenia wniosku, co oznacza, że kapitał zostanie pomniejszony o 500 zł za każdy miniony miesiąc. Dlatego warto przypilnować sobie tych terminów.

1000 zł czy 500 zł?


Rodzice mogą zadecydować, czy chcą otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy też w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy. Wybraną opcję wypłaty można zmienić w trakcie pobierania świadczenia, ale tylko raz. Z danych ZUS wynika, że zdecydowana większość rodziców, bo aż 88 proc. wybiera wyższą kwotę świadczenia. Większość wniosków - prawie 94 proc. - składanych jest na jedno dziecko.

fot. mat. prasowe

Wniosek o Rodzinny Zasiłek Opiekuńczy złóż zanim dziecko ukończy 13 miesięcy

Kwota wsparcia to łącznie 12 000 zł. Pieniądze możesz pobierać przez dwa lata w miesięcznej wysokości 500 zł lub przez rok po 1000 zł za każdy miesiąc.


Także dla dzieci przyjętych na wychowanie


Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje także na dziecko, które zostało przyjęte na wychowanie. Rodzic może złożyć wniosek o to świadczenie na drugie i kolejne dziecko od pierwszego dnia 9 miesiąca liczonego od dnia, w którym objął opieką dziecko i wystąpił do sądy opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia, do ostatniego dnia 13 miesiąca. W tym przypadku kapitał będzie przysługiwał od pierwszego dnia 12 miesiąca liczonego od dnia, w którym spełnione zostały warunki ustawowe. Dotyczy to dzieci do 7 lat lub do 10 lat (w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego).

Bezbłędne wnioski - szybsza obsługa


Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, portalu Empatia lub bankowości elektronicznej. Wnioski realizowane są na bieżąco (blisko 99 proc.), niestety niektóre wymagają dłuższego czasu rozpatrzenia, bo występują w nich błędy. Zdarzają się sytuacje, że rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na to samo dziecko, często ze sprzecznymi danymi. W niektórych wnioskach występują również błędy w numerze PESEL dziecka.
Jeśli w sprawie jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, pracownicy ZUS będą się z nim kontaktować – dodaje rzeczniczka.

Jak dodaje każdy wniosek o RKO wymaga indywidualnego przeprocesowania oraz sprawdzenia w odpowiednich rejestrach.

Masz pytania? Skontaktuj się z ZUS, także online


Więcej informacji na temat Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego znajdziemy na stronie internetowej ZUS. Pomocy udzielą też pracownicy we wszystkich placówkach ZUS oraz podczas e-wizyty.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: