eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Waloryzacja emerytur 2015: prezydent podpisał ustawę

Waloryzacja emerytur 2015: prezydent podpisał ustawę

2014-11-23 23:25

Waloryzacja emerytur 2015: prezydent podpisał ustawę

W roku 2015 waloryzacja emerytur będzie kwotowo-procentowa © andreshka - Fotolia.com

To już pewne - w roku 2015 emerytury wzrosną o minimum 36 złotych, a najniższa emerytura wyniesie 880,45 złotych. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, określającą waloryzację w roku 2015. Nowelizacja rozszerza także krąg osób uprawnionych do otrzymania zasiłku pogrzebowego.

Przeczytaj także: Najniższa emerytura 2015 wzrośnie. Sejm pracuje nad waloryzacją emerytur w 2015

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 roku będzie miała charakter mieszany, czyli procentowo-kwotowy. Od 1 marca 2015 r. świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrosną o 1,08 proc., ale nie mniej niż o 36 zł (tyle wyniesie gwarantowana podwyżka). Sama waloryzacja stanowi mechanizm zwiększenia nominalnej wysokości świadczeń, mający przeciwdziałać spadkowi ich realnej wartości.

Po waloryzacji najniższa emerytura i renta rodzinna wyniesie 880,45 zł. Minimalna podwyżka rent z powodu częściowej niezdolności do pracy i rent inwalidzkich III grupy wyniesie 75 proc. gwarantowanej minimalnej kwoty waloryzacji (przyjętej na poziomie 36 złotych), czyli 27 zł. Osoby pobierające emeryturę częściową otrzymają co najmniej 18 zł więcej. Renta socjalna wyniesie 84 proc. zwaloryzowanej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Podwyżka będzie przeprowadzona z urzędu, co oznacza, że osoby pobierające świadczenia nie będą musiały składać dodatkowych wniosków czy dokumentów, a przeliczenia świadczenia dokona ZUS lub KRUS (albo inne organy emerytalne).

Waloryzacja obejmie też emerytury i renty rolników indywidualnych a także służby mundurowe. Nowe zasady dotyczą ponadto emerytur pomostowych, nauczycielskich, świadczeń kompensacyjnych, rent dla kombatantów, inwalidów wojennych i wojskowych. O 36 zł wzrosną też świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Nowelizacja rozszerza ponadto grupę osób uprawnionych do otrzymania zasiłku pogrzebowego (w stosunku do osób uprawnionych do renty rodzinnej) o dziadków, dzieci wychowywane w rodzinie zastępczej oraz osoby, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: