eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najniższa emerytura 2015 wzrośnie. Sejm pracuje nad waloryzacją emerytur w 2015

Najniższa emerytura 2015 wzrośnie. Sejm pracuje nad waloryzacją emerytur w 2015

2014-10-21 14:47

Najniższa emerytura 2015 wzrośnie. Sejm pracuje nad waloryzacją emerytur w 2015

W 2015 roku wzrosną renty i emerytury © svehlik - Fotolia.com

Sejm pracuje w drugim czytaniu nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli rządowa propozycja waloryzacji rent i emerytur zostanie przyjęta, to w przyszłym roku świadczenia te wzrosną o minimum 36 złotych, a najniższa emerytura wyniesie 880,45 złotych.

Przeczytaj także: Waloryzacja emerytur 2015: prezydent podpisał ustawę

Rząd w swoim projekcie zaproponował jednorazową zmianę zasad waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. Przyszłoroczna waloryzacja miałaby mieć charakter mieszany, czyli procentowo-kwotowy. Projekt ustawy nad którym pracują posłowie, zakłada, że od 1 marca 2015 r. świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrosną o 1,08 proc., jednak nie mniej niż o 36 zł. Świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podwyższone od 1 marca 2015 r.

Najniższa emerytura i renta rodzinna po waloryzacji wyniesie 880,45 zł. Minimalna podwyżka rent z powodu częściowej niezdolności do pracy i rent inwalidzkich III grupy wyniesie 27 zł, czyli 75 proc. gwarantowanej minimalnej kwoty waloryzacji, przyjętej na poziomie 36 złotych.

Osoby pobierające emeryturę częściową otrzymają co najmniej 18 zł więcej. Renta socjalna wyniesie 84 proc. zwaloryzowanej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Podwyżka zostanie dokonana z urzędu, co oznacza, że osoby pobierające świadczenia nie będą musiały składać żadnych wniosków czy dokumentów, a przeliczenia świadczenia dokonają urzędnicy ZUS lub KRUS (a także innych organów emerytalnych).

Waloryzacja obejmie też emerytury i renty rolników indywidualnych a także służby mundurowe. Nowe zasady obejmą ponadto emerytury pomostowe, nauczycielskie, świadczenia kompensacyjne, renty dla kombatantów, inwalidów wojennych i wojskowych. O 36 zł wzrosną ponadto świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Nowelizacja będąca przedmiotem prac Sejmu rozszerza także krąg osób uprawnionych do otrzymania zasiłku pogrzebowego o dziadków, dzieci wychowywane w rodzinie zastępczej oraz osoby, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: