eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Emerytury 2015 wyższe co najmniej o 36 złotych

Emerytury 2015 wyższe co najmniej o 36 złotych

2014-10-06 13:14

Emerytury 2015 wyższe co najmniej o 36 złotych

W roku 2015 emerytury wzrosną co najmniej o 36 złotych © Holbinski - Fotolia.com

Od 1 marca 2015 roku emerytury wzrosną o minimum 36 złotych. Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Minimalna emerytura wyniesie 880 złotych.

Przeczytaj także: Waloryzacja emerytur 2015: prezydent podpisał ustawę

Rządowy projekt dotyczy waloryzacji rent i emerytur w roku 2015. Nowelizacja zakłada, że od 1 marca 2015 r. świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (czyli właśnie emerytury oraz renty) wzrosną o 1,08 proc., ale nie mniej niż o 36 zł. Najniższa emerytura oraz renta rodzinna po waloryzacji wyniosą 880,45 zł.

W ramach waloryzacji o taki sam procent zostanie podwyższona podstawa wymiaru świadczenia z FUS. Zachowanie realnej wysokości podstawy wymiaru jest niezbędne, ponieważ decyduje ona o wysokości świadczenia przeliczanego po waloryzacji, np. przy zgłoszeniu dotyczącym doliczenia okresów składkowych i nieskładkowych czy ustalaniu innego świadczenia.

Minimalna podwyżka rent z ZUS z powodu częściowej niezdolności do pracy i rent inwalidzkich III grupy wyniesie 27 zł, czyli 75 proc. gwarantowanej minimalnej kwoty. Dla osób pobierających emeryturę częściową podwyżka nie będzie niższa niż 18 zł.

Osoby pobierające rentę socjalną otrzymają to świadczenie w wysokości 84 proc. zwaloryzowanej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna będzie podwyższana z urzędu, bez konieczności składania wniosku przez świadczeniobiorcę.

Analogiczne zasady waloryzacji obejmą emerytury i renty rolników indywidualnych i służby mundurowe. Będą również dotyczyć emerytur pomostowych, nauczycielskich, świadczeń kompensacyjnych, rent dla kombatantów i inwalidów wojennych i wojskowych.

O kwotę 36 zł będą również powiększone świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Nowelizacja ustawy rozszerzy również krąg członków rodziny, którym będzie przysługiwać zasiłek pogrzebowy o dziadków, dzieci w rodzinie zastępczej oraz o osoby, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: