eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jakie ubezpieczenie turystyczne da nam ochronę?

Jakie ubezpieczenie turystyczne da nam ochronę?

2019-06-28 12:18

Jakie ubezpieczenie turystyczne da nam ochronę?

Jakie ubezpieczenie turystyczne da nam ochronę? © justyna.kaminska@admedia.ee

Świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie z każdym rokiem, czego efektem jest m.in. pokaźny wzrost zainteresowania ubezpieczeniami turystycznymi. Zdajemy sobie już sprawę, że EKUZ gwarantuje nam dość ograniczony dostęp do opieki medycznej za granicą - honorowany jest jedynie przez placówki publiczne, o które np. w nadmorskich kurortach może być dość trudno. W zagranicznych podróżach, stanowiących połączenie wypoczynku i obowiązków służbowych, warto również zastanowić się nad wykupieniem polisy stworzonej na potrzeby danej profesji. Taką ofertę proponuje się m.in. lekarzom, pielęgniarkom czy fizjoterapeutom.

Przeczytaj także: Co 3. Polak bez ubezpieczenia turystycznego

Gdzie najczęściej wypoczywamy?


Z rankingu opracowanego przez Fly.pl wynika, że w tym roku ponownie najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych wojaży Polaków okazała się Grecja, której udział w sprzedaży sięga 22,5 proc. Polacy najchętniej odwiedzają tamtejsze Kretę (28 proc.), Rodos (13 proc.) i Korfu (11 proc.). Na drugim miejscu podium uplasował się Turcja (19,8 proc.) i jej kurorty Alanya i Bodrum). Trzecia pozycja przypadła w udziale Bułgarii (12,4 proc.). W TOP 10 najczęściej wybieranych destynacji znalazły się również Egipt (11,9 proc.), Tunezja (8,8 proc.) oraz Hiszpania (8 proc.), a za nimi - Cypr, Włochy, Albania i Chorwacja. Z podsumowań Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że w 2017 roku Polacy odbyli aż 12 mln podróży zagranicznych.

Urlop pod znakiem ryzyka


Nie jest zaskoczeniem, że zasadniczym celem zagranicznych wyjazdów Polaków była turystyka i wypoczynek (54,9 proc.), co trzeci wyjazd związany był z odwiedzeniem krewnych i znajomych. Podczas wyjazdów urlopowych – co potwierdzają statystyki – częste są wizyty lekarskie, a także hospitalizacja. Z danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wynika, że w 2018 roku poza granicami Polski doszło do 75,2 tys. wypadków i kolizji, których sprawcami byli kierowcy pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju. Dodatkowo Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazuje, że najczęściej Polacy hospitalizowali się w Grecji, Egipcie, Hiszpanii, a także w Wielkiej Brytanii i Majorce. Bez odpowiedniego ubezpieczenia koszty związane z leczeniem za granicą turyści ponoszą z własnej kieszeni. Nawet popularna w Unii Europejskiej karta EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów.

fot. justyna.kaminska@admedia.ee

Jakie ubezpieczenie turystyczne da nam ochronę?

Wyjeżdżając za granicę warto wykupić ubezpieczenie turystyczne pakietowe, które posiada najszerszy zakres.


Ubezpieczenie turystyczne ważne na wszystkich frontach


Najodpowiedniejsze jest ubezpieczenie, które chroni w pakiecie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) gwarantuje dostęp tylko do świadczeń przysługujących obywatelom kraju, w którym przebywamy. Zasady bezpłatnej opieki zdrowotnej w krajach, w których działa EKUZ, mogą być zupełnie inne niż w Polsce. Za niektóre usługi, które w Polsce otrzymamy w ramach NFZ, tam możemy być zmuszeni zapłacić z własnej kieszeni. Koszty współpłacenia, czyli udziału pacjenta w kosztach opieki medycznej, nie podlegają zwrotowi przez NFZ. Warto pamiętać, że karta EKUZ zapewnia pomoc tylko w placówkach publicznej służby zdrowia, a takie nie zawsze znajdziemy w miejscu naszego urlopu. W wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie. W związku z tym, nie honorują EKUZ. EKUZ nie pokrywa także kosztów transportu do kraju, zagubienia bagażu czy konieczności wcześniejszego powrotu do domu, dlatego dobrze jest zagwarantować sobie ich pokrycie w ramach ubezpieczenia turystycznego.

Wyjeżdżając za granicę warto wykupić ubezpieczenie turystyczne pakietowe, które posiada najszerszy zakres. Warto także zastanowić się nad sumą ubezpieczenia, która oznacza maksymalną wysokość odszkodowania, które wypłaca ubezpieczyciel. Przyjmuje się, że zwiedzając Europę powinniśmy mieć pakiet zawierający ubezpieczenie kosztów leczenia z sumą ubezpieczenia 100-120 tys. zł. Z kolei wyjeżdżając do państw poza UE nasze ubezpieczenie powinno opiewać nawet na 250 tys. zł.

Ubezpieczenie turystyczne dopasowane do potrzeb grupy zawodowej


Jeśli podróżujemy nie tylko w celach wypoczynkowych, ale też służbowych, warto sprawdzić ubezpieczenia dedykowane specjalnie naszej profesji. INTER oferuje np. dedykowane, roczne ubezpieczenie turystyczne dla branży medycznej INTER Tour 365, uwzględniające szczególne potrzeby przedstawicieli zawodów medycznych. Jest ono ciekawą propozycją dla osób często podróżujących za granicę zawodowo (np. kongresy, staże) oraz prywatnie. Ochroną objęte jest wykonywanie przez ubezpieczonego własnego zawodu: lekarza, pielęgniarki lub innego zawodu medycznego, podczas pobytu za granicą. Co ważne, ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje przez okrągły rok od daty jej wykupienia, na całym świecie, bez konieczności zgłaszania planowanej podróży. Medycy mogą więc liczyć na specjalny pakiet ochronny dla siebie i swoich rodzin. W wersji rodzinnej pakiet obejmuje m.in. zwrot kosztów leczenia i pomoc assistance w podróży w wysokości 250 000 zł dla każdego członka rodziny, zwrot kosztów wynikających z następstw nieszczęśliwych wypadków w wysokości 15 000 zł dla każdego członka rodziny, a także ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: