eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Na konta i subkonta w ZUS trafiło 450 mld zł

Na konta i subkonta w ZUS trafiło 450 mld zł

2023-06-12 12:52

Na konta i subkonta w ZUS trafiło 450 mld zł

Na konta i subkonta w ZUS trafiło 450 mld zł © contrastwerkstatt - Fotolia.com

Co roku w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje kapitał zgromadzony na emerytalnych kontach i subkontach. W bieżącym roku waloryzacja obejmie ok. 24 mln ubezpieczonych osób. Kwoty zgromadzone w ZUS są podstawą obliczenia emerytury, a więc wprost przekładają się na wysokość przyszłej emerytury.

Przeczytaj także: Ile wyniesie emerytura po waloryzacji? Sprawdź w tabeli

Łącznie o ponad 450 mld zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł niemal 281 mld zł.
Zakończył się już proces waloryzacji rocznych: składek emerytalnych, kapitału początkowego, środków na subkoncie. Ponieważ wysokość składek ma wpływ na wysokość przyszłej emerytury informacja o tym, że do waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego na 31 stycznia 2022 r. przyjęliśmy wskaźnik 114,40 proc. dla składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie i 109,20 proc. dla środków zewidencjonowanych na subkoncie – jest dla naszych klientów bardzo ważna - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka podaje, że dane z dokonanych waloryzacji rocznych będą w najbliższych dniach udostępnione na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Kolejnym krokiem jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2022 r.

fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com

Na konta i subkonta w ZUS trafiło 450 mld zł

Łącznie o ponad 450 mld zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł niemal 281 mld zł - poinformował ZUS.


Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS otrzyma każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., który choćby przez chwilę w swoim życiu podlegał pod powszechny system ubezpieczenia społecznego i co za tym idzie, na którego koncie w ZUS zaewidencjonowano choćby jedną składkę – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Z informacji z ZUS każdy adresat dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadził składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS, co roku waloryzacji. Tak jak w ubiegłym roku ZUS udostępni te dane przez Internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Od 2020 roku, zgodnie z przepisami Zakład nie wysyła już papierowych listów, chyba, że poprosi o to klient.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: