eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › GPW wyprzedza giełdy europejskie

GPW wyprzedza giełdy europejskie

2010-07-13 11:42

GPW wyprzedza giełdy europejskie

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najnowsze dane Europejskiej Federacji Giełd Papierów Wartościowych (FESE) opublikowane po zakończeniu pierwszego półrocza, pokazują rosnącą przewagę GPW nad pozostałymi rynkami giełdowymi w Europie Środowo-Wschodniej i Południowej.

Przeczytaj także: Debiut na GPW spółki ABC Data SA

Wartość spółek krajowych notowanych na warszawskiej giełdzie jest o 55 proc. wyższa niż na giełdzie wiedeńskiej oraz ponad dwukrotnie wyższa niż w Atenach.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, przewaga kapitalizacji grupy CEE SEG skupiającej giełdy w Wiedniu, Pradze, Lublanie i Budapeszcie zmalała o 36 proc. z 31 mld euro w kwietniu do 19 mld euro na koniec czerwca br.

Istotnym wskaźnikiem, który obrazuje dynamiczny rozwój warszawskiej giełdy na tle innych rynków Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej jest powiększająca się przewaga wartości obrotów na rynku akcji.

W pierwszej połowie bieżącego roku wartość handlu akcjami na GPW był o 28 proc. wyższa niż w Atenach i o 37 proc. wyższa niż na giełdzie wiedeńskiej. Przewaga wartości obrotów na GPW nad tymi rynkami utrzymuje się od marca bieżącego roku.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: