eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ustawa antylichwiarska uderza w pożyczki "kup teraz zapłać później"

Ustawa antylichwiarska uderza w pożyczki "kup teraz zapłać później"

2023-03-27 08:44

Ustawa antylichwiarska uderza w pożyczki "kup teraz zapłać później"

Rynek pożyczek pozabankowych hamuje © pixabay.com

Blisko 18 proc. Taki spadek w odniesieniu do poprzedniego miesiąca odnotowała w styczniu bieżącego roku sprzedaż tradycyjnych pożyczek. Jeszcze większym zaskoczeniem może być jednak ujemna dynamika bardzo prężnie rozwijającego się segmentu płatności odroczonych (BNPL; kup teraz zapłać później). Co kryje się za tymi spadkami? Oto odpowiedź, jaka pada ze strony Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Przeczytaj także: Rynek pożyczek BNPL wciąż rośnie

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Z czego wynika pokaźny spadek wolumenu sprzedanych pożyczek?
  • Jakie wyniki odnotowuje sektor usługi BNPL (buy now pay later; kup teraz zapłać później)?
  • Czy jego rozwój stoi właśnie pod znakiem zapytania?

Dwucyfrowy spadek wolumenu sprzedanych pożyczek w styczniu to w dużej mierze efekt zmian legislacyjnych. Nowa ustawa antylichwiarska, która weszła w życie pod koniec zeszłego roku, wymusiła na instytucjach pożyczkowych przebudowę oferty produktowej, w efekcie czego branża udziela finansowania na znacznie mniejsze kwoty. W kolejnych miesiącach aktywność sektora może nadal słabnąć – komentuje Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

fot. pixabay.com

Rynek pożyczek pozabankowych hamuje

W styczniu wartość finansowania w segmencie tradycyjnych pożyczek wyniosła 1,07 mld złotych, co w ujęciu miesięcznym oznacza spadek o 17,8 procent.


Rynek pożyczkowy w lutym


Według danych CRIF w lutym 2023 r. instytucje pożyczkowe udzieliły 285 tys. pożyczek o łącznej wartości 978 mln PLN, co oznacza spadek o 6,9 proc. w ujęciu liczbowym i spadek o 8,9 proc. w ujęciu wartościowym w porównaniu do stycznia 2023 roku. W stosunku do zeszłego roku zaraportowane wyniki są wyższe odpowiednio o 14,7 proc. oraz 10,8 procent.

Średnia kwota pojedynczej pożyczki udzielonej w lutym wyniosła 3427 zł w stosunku do 3501 zł w poprzednim miesiącu (-2,1% m/m) i wobec 3547 zł w lutym 2022 r. (-3,4% r/r). Wskaźnik ten jest obecnie na najniższym poziomie w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

Dane sektora BNPL za styczeń


Rynek płatności odroczonych rozpoczął nowy rok z wyraźnymi spadkami sprzedaży w porównaniu do końcówki 2022 roku.

W styczniu firmy oferujące usługi "kup teraz zapłać później" udzieliły finansowania na poziomie 214,7 mln złotych, co oznacza spadek o 10,2 proc. w stosunku do grudnia 2022 roku. Liczba transakcji zmniejszyła się natomiast o 11,8 proc. w relacji miesiąc do miesiąca. Ujemną dynamikę sektor BNPL odnotował także w zakresie liczby unikalnych klientów, których w styczniu było około 340 tysięcy, czyli o 9,9 proc. mniej niż w ostatnim miesiącu minionego roku.
Mimo ujemnej dynamiki sprzedaży w styczniu, nastroje w sektorze pożyczek "kup teraz zapłać później" nie powinny znacząco spaść. Niższa aktywność branży może wynikać ze zwyczajowo zmniejszonych potrzeb i możliwości konsumpcyjnych w styczniu. W ujęciu rocznym sektor nadal notuje wysokie, trzycyfrowe wzrosty. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wartość udzielonego finansowania wzrosła o 117 procent, z kolei liczba udzielonych pożyczek jest dwukrotnie wyższa niż jeszcze rok temu. Dane te świadczą o tym, że rynek ten jest wciąż w fazie wzrostu – mówi Piotr Badura, wiceprezes CRIF.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: