eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jak Polacy ratują budżet domowy?

Jak Polacy ratują budżet domowy?

2023-03-26 00:31

Jak Polacy ratują budżet domowy?

Jak Polacy ratują budżet domowy? © pressmaster - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W lutym bieżącego roku inflacja w Polsce osiągnęła poziom 18,4%. I wprawdzie wielu ekonomistów jest przekonanych, że osiągnęła już swój szczyt i kolejne miesiące przyniosą jej spadek, to jednak o osiągnięciu celu inflacyjnego długo jeszcze będziemy mogli jedynie pomarzyć. Nie są to najlepsze wieści tym bardziej, że portfele Polaków już są wydrenowane. Nic dziwnego, że ponad połowa z nas gorączkowo poszukuje sposobów na poprawę swojego budżetu domowego.

Przeczytaj także: Wysoka inflacja i stopy procentowe ograniczyły wydatki i oszczędności

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakich sposobów imają się Polacy, aby polepszyć swoją sytuację finansową?
  • Kto w żaden sposób nie próbuje wpłynąć na stan swojego portfela?
  • Jakie działania zawodowe podejmujemy, aby podreperować budżet domowy?

Badanie „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania” wykazało, że w związku z rosnącymi kosztami życia ponad połowa z nas na różne sposoby próbuje poprawić stan swoich finansów. W tej grupie jest najwięcej ankietowanych przed 40-stką (kolejno 81 i 83 proc. wśród 18-29 latków i 30-39 latków). Poprawą budżetu domowego zajmują się również mieszkańcy wsi (70 proc.) i metropolii (60 proc.) oraz – co może zaskoczyć – respondenci z największymi dochodami powyżej 7 000 zł netto w górę (71 proc.).

Na przeciwległym biegunie znalazło się 44 proc. respondentów, którzy obecnie w żaden sposób nie próbują wpłynąć na stan swojego portfela. Są to głównie emeryci (ok. 70 proc. wśród 70-latków), mieszkańcy małych miast do 50 tys. mieszkańców (65 proc.) oraz osoby z dochodem od 3 000 do 3 999 zł netto miesięcznie (64 proc.).
Polacy, którzy podejmują różne działania na rzecz swojego budżetu domowego, najczęściej skupiają się na ograniczaniu konsumpcji. Aż 65 proc. ankietowanych przyznało, że rezygnuje z niektórych wydatków np. wyjazdów weekendowych czy wakacyjnych (65 proc.) – komentuje Magdalena Drążkowska, Menadżer ds. Depozytów Detalicznych z Santander Consumer Banku. – Popularnymi odpowiedziami były też redukcja kosztów zużycia energii elektrycznej czy kupowanie produktów i usług na promocji (w obu przypadkach po 64 proc.). Na trzecim miejscu znalazło się wydawanie pieniędzy tylko na najpotrzebniejsze rzeczy, w tym żywność, rachunki i leki (61 proc.).

Spora część ankietowanych przyznała również, że w celu poprawy swojego budżetu domowego decyduje się na ograniczenie wydatków na rozrywkę (59 proc.). Niewiele mniejszy odsetek (57 proc.) kupuje mniej ubrań, a 46 proc. nie poddaje się tzw. efektowi latte, rezygnując z kawy czy jedzenia na mieście. Co czwarty badany dba o swoje finanse dzięki temu, że ma więcej niż jedno źródło dochodu np. z dodatkowej pracy, wynajmu mieszkania, domu czy garażu (28 proc.). Mniejszy odsetek trzyma pieniądze na lokacie lub na oprocentowanym koncie oszczędnościowym (kolejno 8 i 6 proc. wskazań). Tylko 4 proc. respondentów przyznało, że inwestuje na giełdzie.

fot. mat. prasowe

Jak Polacy ratują budżet domowy?

2/3 Polaków w obawie o budżet domowy rezygnuje z wakacji


W czasach niepewności ekonomicznej decydujemy się na zmiany w pracy


Rosnące koszty życia sprawiają, że poza ograniczaniem konsumpcji, podejmujemy również różne działania zawodowe. Już co szósty ankietowany zdecydował się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia (17 proc.). Z kolei 21 proc. respondentów zabiegało o podwyżkę, jednak jedynie 13 proc. z nich odniosło sukces na tym polu. Ponadto 9 proc. respondentów zdecydowało się zmienić dotychczasową pracę na lepiej płatną.
W sytuacji rosnących kosztów życia warto pamiętać o tym, że nasze działania na rzecz poprawy budżetu domowego, mogą wesprzeć dopasowane produkty bankowe – komentuje Magdalena Drążkowska z Santander Consumer Banku. – W badaniu widzimy, że Polacy skłaniają się raczej ku rezygnacji z konsumpcji niż do odkładania pieniędzy, jednak korzystanie z lokaty czy rachunku oszczędnościowego przynosi prawdziwe korzyści dzięki atrakcyjnemu oprocentowaniu tych rozwiązań. Każde z nich jest dostępne online, wystarczy jedynie wypełnić prosty wniosek dostępny na stronie banku.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.

Przeczytaj także: Oszczędzanie czas zacząć Oszczędzanie czas zacząć

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: