2019-02-08 10:53
BIK o kredytach w 2018 r. © Katerina - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek kredytowy się rozkręca
Miniony rok to przede wszystkim rekordowa sprzedaż kredytów mieszkaniowych - ich wartość osiągnęła 56,2 mld zł., co względem 2017 roku oznacza wzrost o ponad 20%. W kredytach gotówkowych i ratalnych zwyżki były nieco mniej okazałe i sięgnęły - odpowiednio - 6,8% i o 6,6%. Jeśli założyć utrzymanie się pozytywnych trendów gospodarczych oraz niskiego poziomu stóp procentowych, to - jak wskazuje BIK - prawdopodobne jest, że bieżący rok przyniesie kolejne wzrosty i to zarówno w kredytach konsumpcyjnych (gotówkowych i ratalnych), jak i w mieszkaniowych.fot. Katerina - Fotolia.com
BIK o kredytach w 2018 r.
Rok 2018 to kilkuprocentowa (2-5%) dodatnia dynamika wartości nowych kredytów gotówkowych i ratalnych w sektorze bankowym, oraz kilkuprocentowy (ok. 5%) wzrost wartości kredytów mieszkaniowych.
- Kredyty gotówkowe są najbardziej popularnym produktem kredytowym. W ubiegłym roku udzielono ich na kwotę 70,7 mld zł. Charakterystyczny był dalszy wzrost średniej kwoty nowo udzielonego kredytu gotówkowego, a jednocześnie zaobserwowaliśmy, że były one udzielane na coraz dłuższe umowne okresy spłaty. Ponadto ponad połowa udzielonych kredytów gotówkowych związana była z konsolidowaniem wcześniej zaciągniętych zobowiązań wraz z przyznaniem dodatkowej kwoty kredytu – mówi dr Mariusz Cholewa, prezes Zarządu BIK. - Co czwarty kredyt gotówkowy został udzielony na okres dłuższy niż 5 lat, a kredyty te stanowiły ponad połowę wartości wszystkich udzielonych kredytów w 2018 r. – dodaje Prezes BIK.
- W ocenie BIK wyzwaniem dla rynku pozabankowego w najbliższym czasie będzie zapewnienie kapitału na udzielanie pożyczek, który pozyskiwany jest m.in. z rynku obligacji i funduszy private equity. Na wielkość sprzedaży może wpłynąć planowane wprowadzenie w sektorze firm pożyczkowych kodeksu odpowiedzialnego pożyczania, który powinien ograniczyć ryzyko nadmiernego zadłużania się klientów – stwierdza dr Mariusz Cholewa. - Rosnącemu popytowi w sektorze pozabankowym sprzyja prostota i łatwość uzyskania pożyczki, szczególnie w kanałach internetowych, co może być istotne dla klientów młodszych, dominujących w tym obszarze finansowania – dodaje Prezes BIK.
- Na rozwój rynku kredytów mieszkaniowych w 2019 roku będzie miała wpływ sytuacja na rynku deweloperskim który może wyhamować z uwagi na ograniczone zasoby gruntów oraz wzrost kosztów budowy mieszkań. Dodatkowo banki sygnalizują zaostrzenie polityki kredytowej. Nie do końca możliwy do przewidzenia jest również efekt braku kontynuacji programu „Mieszkanie dla młodych” zarówno dla samego rynku nieruchomości jak i rynku kredytów mieszkaniowych – tłumaczy prezes Cholewa.
oprac. : eGospodarka.pl
Rynek kredytowy: trendy 2013
Pandemia przyspieszyła zmierzch kart kredytowych
W lutym 2022 na plusie tylko kredyty gotówkowe
Kredyty mieszkaniowe w styczniu 2022 z widoczną zmianą trendu
BIK: kredyty i pożyczki w 2021 roku. Prognozy na 2022 rok
Kredyty mieszkaniowe z lekką zadyszką w listopadzie 2021
BIK: kredyty mieszkaniowe z kolejnym rekordem w październiku 2021
Wysokokwotowe kredyty gotówkowe i ratalne - hossa trwa
BIK: rekordowy lipiec w kredytach mieszkaniowych
Inwestowanie w złoto dobre na kryzys
Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe IV 2022 r.
Stopy procentowe, czyli 3 lata najtańszego pieniądza w historii
O 38,8% spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w kwietniu 2022
Wyniki finansowe banków 2015
Źródła finansowania MŚP w Polsce i UE. Leasing w czołówce