eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek kredytowy ożywa

Rynek kredytowy ożywa

2014-06-05 12:16

Rynek kredytowy ożywa

Rynek kredytowy ożywa © nestonik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Po latach stagnacji na rynku kredytowym widać ożywienie. I to zarówno w segmencie konsumpcyjnym, jak i mieszkaniowym. Na to przynajmniej wskazują dane z pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku przedstawione przez Biuro Informacji Kredytowej. W badanym okresie banki udzieliły aż o 43 procent więcej kredytów konsumpcyjnych i ponad 5 procent więcej kredytów mieszkaniowych niż rok temu.
Z danych BIK wynika, że umów na kredyty konsumpcyjne zawarto w 2013 r. aż o 15 proc. mniej niż w 2010 r. - Spadki liczby udzielonych kredytów konsumpcyjnych, zwłaszcza drobnych, banki odbiły sobie wzrostami w grupie kredytów konsumpcyjnych na większe kwoty – komentuje dr Andrzej Topiński, Główny Ekonomista Biura Informacji Kredytowej. – Mimo spadku liczby kredytów, ich wartość wzrosła pomiędzy 2010 i 2013 rokiem o 13 proc. – wylicza. W przypadku kredytów mieszkaniowych w 2013 r. banki udzieliły ich o 17 proc. mniej niż w roku 2010, a ich wartość była niższa aż o 30 proc.

W 2013 r. na rynek kredytów konsumpcyjnych powróciły wzrosty, jednak zdaniem dr. Topińskiego początkowo wynikały one z powrotu do banków kredytów ratalnych, z firm pożyczkowych utworzonych wcześniej przez banki. Prawdziwy boom kredytowy rozpoczął się w końcówce ubiegłego roku. - Statystyki sprzedaży kredytów konsumpcyjnych za I kwartał pozwalają sądzić, że wzrosty są trwałe – przewiduje Andrzej Topiński. - W trzech pierwszych miesiącach 2014 roku banki udzieliły o 43 proc. kredytów konsumpcyjnych więcej niż przed rokiem, o 12 proc. więcej niż w roku 2011, kiedy to banki, a nie firmy pożyczkowe obsługiwały sprzedaż ratalną w sklepach.

Dane BIK pokazują, że w II półroczu 2013 r. zaczęła powracać koniunktura także na rynku kredytów mieszkaniowych, a wzrost ten wciąż się umacnia. - Wyniki sprzedaży tych kredytów w pierwszym kwartale 2014 r. potwierdzają mocne tendencje wzrostowe – mówi główny ekonomista BIK. - W analizowanym okresie zawarto o 5,6 proc. więcej umów na kredyty mieszkaniowe niż przed rokiem, a ich wartość zwiększyła się aż o 14,8 proc. – wylicza. – Być może wpływ na to miała dosyć łagodna zima, sprzyjająca budowlańcom – dodaje.

fot. mat. prasowe

Liczby umów na kredyty konsumpcyjne

W trzech pierwszych miesiącach 2014 roku banki udzieliły o 43 proc. kredytów konsumpcyjnych więcej niż przed rokiem, o 12 proc. więcej niż w roku 2011, kiedy to banki, a nie firmy pożyczkowe obsługiwały sprzedaż ratalną w sklepach.


Co roku, w pierwszych trzech miesiącach, zawiera się najmniej nowych umów kredytowych w porównaniu z kolejnymi kwartałami. - Niższy poziom sprzedaży w I kwartale w porównaniu z końcówką poprzedniego roku wyraża normalną sezonowość na tym rynku – komentuje dr Topiński.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: