eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › KNF zawiesiła SKOK Wołomin. Kasa utraciła płynność

KNF zawiesiła SKOK Wołomin. Kasa utraciła płynność

2014-12-11 11:14

KNF zawiesiła SKOK Wołomin. Kasa utraciła płynność

SKOK Wołomin utraciła płynność finansową © Africa Studio - Fotolia.com

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie. Kasa utraciła płynność finansową, nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań w zakresie wypłaty depozytów złożonych przez członków kasy.

Przeczytaj także: SKOK Wołomin bankrutuje. Wniosek KNF o upadłość

SKOK Wołomin utraciła płynność finansową, po uprzednim wykorzystaniu własnych środków, w tym wszystkich złożonych w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej w wysokości 300,9 mln zł.

Krytyczna sytuacja Kasy

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarządcę komisarycznego w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie na początku listopada 2014 roku. Komisarz miał zająć się działaniami naprawczymi po aresztowaniu całego dotychczasowego zarządu wołomińskiej SKOK. Szefostwo wołomińskiej SKOK zostało aresztowane w związku z podejrzeniami o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się między innymi wyłudzeniami kredytów poprzez tzw. "słupy". Ze SKOK Wołomin wiąże się też sprawę ciężkiego pobicia wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka.

Po aresztowaniach członków władz SKOK Wołomin, zarządca komisaryczny ustanowiony przez KNF ujawnił rzeczywisty stan finansów wołomińskiej SKOK – na koniec października 2014 r. pożyczki przeterminowane brutto stanowiły 79,8 proc. portfela kredytowego tej SKOK.

Kasa Krajowa odmawia wsparcia

Pomimo tego, że celem działalności Kasy Krajowej jest zapewnienie stabilności finansowej kas, a w szczególności udzielanie kasom wsparcia finansowego, to – jak poinformowała KNF – do czasu zawieszenia działalności SKOK Wołomin, Kasa Krajowa odmawiała udzielenia wołomińskiej kasie jakiegokolwiek wsparcia finansowego, w tym kredytu płynnościowego.

Będzie kolejne bankructwo SKOK?

W przypadku braku wsparcia SKOK Wołomin ze strony Kasy Krajowej, KNF wystąpi do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości SKOK Wołomin.

Wystąpienie przez KNF z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy będzie się wiązać z uruchomieniem wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

BFG w całości gwarantuje depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 tysięcy euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez daną osobę w Kasie.

Jeśli dojdzie do upadłości do wołomińskiej SKOK, będzie to druga upadłość w sektorze SKOK. Pod koniec września Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ, na wniosek KNF, zdecydował o ogłoszeniu upadłości gdańskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej „Wspólnota”.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: