eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zarządca komisaryczny w SKOK Wołomin

Zarządca komisaryczny w SKOK Wołomin

2014-11-05 12:36

Zarządca komisaryczny w SKOK Wołomin

KNF zdecydowała o wprowadzeniu w SKOK Wołomin zarządu komisarycznego © Patryk Kosmider - Fotolia.com

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarządcę komisarycznego w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo – Kredytowej w Wołominie. Komisarz ma zająć się działaniami naprawczymi po aresztowaniu całego dotychczasowego zarządu wołomińskiej SKOK.

Przeczytaj także: KNF zawiesiła SKOK Wołomin. Kasa utraciła płynność

Jak podkreśliła KNF w komunikacie, ustanowienie zarządcy komisarycznego nie wpływa na organizację i sposób działania Kasy, z wyjątkiem zmian przewidzianych ustawą o SKOK. W szczególności ustanowienie komisarza nie wpłynie w żaden sposób na obsługę członków SKOK, bowiem Kasa nadal będzie świadczyła usługi w pełnym dotychczasowym zakresie.

Dotychczasowi członkowie zarządu SKOK Wołomin zostali odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasły. Kompetencje innych organów Kasy ulegają zawieszeniu. Na zarządcę komisarycznego przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących Kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie.

W mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK Wołomin z jej członkami będącymi jednocześnie współwłaścicielami Kasy. Obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK Wołomin.

Zarządca komisaryczny będzie miał za zadanie opracować program postępowania naprawczego z uwzględnieniem działań związanych z usunięciem ustalonych naruszeń przepisów prawa. Zarządca komisaryczny będzie kierować realizacją programu oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą Kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych.

W związku z podejrzeniami o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się między innymi wyłudzeniami kredytów poprzez tzw. "słupy", wcześniej aresztowana została wiceprezes kasy Joanna P., później zaś prezes Mariusz G. i drugi wiceprezes Mateusz G. Poprzez podstawione osoby w postaci kredytów które nigdy nie były spłacane ze SKOK Wołomin mogło zostać wyprowadzone nawet kilkaset milionów złotych. Ze SKOK Wołomin wiąże się też sprawę ciężkiego pobicia wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: