eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankructwo gdańskiej SKOK

Bankructwo gdańskiej SKOK

2014-09-28 19:52

Bankructwo gdańskiej SKOK

Sąd ogłosił bankructwo gdańskiej SKOK © Alexey Klementiev - Fotolia.com

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ zdecydował o ogłoszeniu upadłości gdańskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej „Wspólnota”. Z wnioskiem o bankructwo tej SKOK wystąpiła w połowie lipca Komisja Nadzoru Finansowego.

Przeczytaj także: Klienci zawieszonej SKOK dostaną pieniądze w PKO BP

KNF wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy oraz zawiesiła działalność SKOK „Wspólnota” 18 lipca 2014 roku. Wniosek o upadłość został złożony z powodu bardzo złej sytuacji ekonomiczno-finansowej w SKOK, której nie był w stanie poprawić wyznaczony przez Komisję zarządca komisaryczny. Gdańska kasa "Wspólnota" była w najtrudniejszej sytuacji finansowej w całym systemie SKOK. Od roku 2008 kasa ta nieustannie wykazywała ujemne fundusze własne, zaś jej działalność przynosiła wyłącznie narastające straty.

Sąd, ogłaszając upadłość, stwierdził, że poza przesłankami ustawowymi, przyczyną upadłości były m.in. ponoszone koszty umów outsourcingowych zawartych przed wprowadzeniem zarządu komisarycznego, duża kwota niespłacanych kredytów oraz brak finansowania zewnętrznego.

Nieprawidłowości występujące w SKOK "Wspólnota" były na tyle poważne, że zarządca komisaryczny złożył do gdańskiej Prokuratury Okręgowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Klienci tej SKOK, mający w niej depozyty, nie ponieśli jednak strat. Po zawieszeniu SKOK "Wspólnota" zostały uruchomione środki z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wypłaty dokonywane były za pośrednictwem PKO Banku Polskiego od 28 lipca do 19 września 2014 roku. Obecnie pieniądze mogą być wypłacane już tylko przez BFG, przez 5 lat od dnia zawieszenia działalności Kasy. Gwarantowane są depozyty o łącznej równowartości w złotych do 100 tysięcy euro.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: