eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › KNF: pieniądze ze SKOK płyną do Luksemburga

KNF: pieniądze ze SKOK płyną do Luksemburga

2014-10-22 23:14

KNF: pieniądze ze SKOK płyną do Luksemburga

KNF twierdzi, że z systemu SKOK wypływa za granicę kilkadziesiąt milionów złotych rocznie © Przemysław Jahr, PD

Z systemu SKOK w Polsce, poprzez różne spółki, wypływają pieniądze do zarejestrowanej w Luksemburgu spółki SKOK Holding S.a.r.l. - ustaliła Komisja nadzoru Finansowego. Za granicę ze Spółdzielczych kas Oszczędnościowo-Kredytowych wypływa kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. KNF zwróciła też na powiązania personalne pomiędzy spółkami oplatającymi SKOK-i.
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport dotyczący powiązań kapitałowych i personalnych w sektorze Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. KNF stwierdziła występowanie w ramach SKOK wysoce rozbudowanej sieci podmiotów pozostających w związkach finansowych, personalnych i biznesowych mających wpływ na sposób działania i bezpieczeństwo SKOK.

Aktualnie wokół SKOK działa kilkadziesiąt podmiotów powiązanych kapitałowo oraz personalnie. Pośrednio zachodzi też powiązanie tych podmiotów ze Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi. Pozycję pierwotnie dominującego podmiotu w grupie, czyli Krajowej SKOK w Sopocie zajęła SKOK Holding S.a.r.l., spółka utworzona w Luksemburgu, oraz - częściowo - SKOK im. F. Stefczyka. SKOK Holding S.a.r.l. w Luksemburgu jest podmiotem działającym jedynie w sposób formalny, nie zatrudniają bowiem żadnych pracowników.

Kasa Krajowa wyjaśnia wprawdzie, że budowa sieci wyspecjalizowanych podmiotów miała zapewnić korzyści w postaci efektu synergii, jednak według KNF założenia te nie zostały nigdy zweryfikowane, stąd też brak jest możliwości potwierdzenia poprawności przyjętego modelu biznesowego.

W 2013 roku SKOK-i wypłaciły poszczególnym podmiotom kontrolowanym przez SKOK Holding S.a.r.l. ponad 83 mln zł. Do końca 2013 r. SKOK Holding zakumulował zysk w kwocie 33,8 mln euro (ok. 141 mln zł). Kwota ta nie została wypłacona w postaci dywidendy dla Kasy Krajowej, nie zasiliła tym samym Funduszu Stabilizacyjnego przeznaczonego na realizację ustawowych obowiązków Kasy Krajowej. Z kolei w roku 2014 Kasy poniosą koszty na rzecz spółek kontrolowanych przez SKOK Holding S.a.r.l. w wysokości około 70 mln zł.

KNF zwraca również uwagę na powiązania personalne pomiędzy spółkami zbudowanymi wokół SKOK. Kierownicze stanowiska w spółkach tych pełni dość ograniczony krąg osób. W 2012 r. wynagrodzenia osób wchodzących w skład władz tylko w 12 podmiotach, które ujawniły stosowne dane, wyniosły co najmniej 17 mln zł. Z kolei zarządy i rady nadzorcze spółek wchodzących w skład SKOK Holding S.a.r.l. otrzymały za 2012 r. wynagrodzenie w wysokości co najmniej 14 mln zł.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: