eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ranking kart kredytowych na święta

Ranking kart kredytowych na święta

2014-12-11 12:11

Ranking kart kredytowych na święta

Ranking kart kredytowych na święta © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Używając prawidłowo karty kredytowej możemy zyskać szereg korzyści. Oprócz finansowania wydatków, np. świątecznych, możemy korzystać z programów rabatowych, promocji lub odzyskać część wydanych przez nas środków.

Przeczytaj także: Wyjątkowe karty kredytowe i płatnicze

Według Narodowego Banku Polskiego, na koniec II kwartału 2014 r. Polacy posiadali w swoich portfelach 6,1 mln kart kredytowych. Wśród nich są tzw. karty klasyczne, srebrne, złote, platynowe czy… czarne – takie jak np. Visa Infinite, której limit kredytowy może sięgnąć nawet 1 milion złotych. W naszym zestawieniu postanowiliśmy porównać karty klasyczne i srebrne wydawane przez polskie banki.

Na naszą ankietę odpowiedziało 21 banków. Niektóre z nich przysłały informacje tylko na temat kart klasycznych, inne – tylko srebrnych, a jeszcze inne – zarówno srebrnych jak i klasycznych. Na podstawie informacji przesłanych przez banki przygotowaliśmy dwa zestawienia – kart klasycznych i srebrnych.

Jakie założenia przyjęliśmy?


Założyliśmy, że nasz „modelowy” klient posiada kartę kredytową z limitem 5 000 zł, z której aktywnie korzysta. Miesięcznie wykonuje przy jej użyciu 4 transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę 800 zł (9 600 zł rocznie).

Co i jak ocenialiśmy?


Każda zgłoszona do rankingu karta kredytowa otrzymywała punkty za:
  • Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych
  • Długość okresu bezodsetkowego
  • Wysokość opłaty rocznej za kartę (z uwzględnieniem transakcji dokonywanych przez naszego klienta
  • Program rabatowy
  • Moneyback
Co prawda zadłużenie z tytułu transakcji bezgotówkowych dokonanych przy użyciu karty kredytowej najlepiej spłacić jest w wyznaczonym przez bank terminie – przed upływem okresu bezodsetkowego – to jednak w niektórych sytuacjach (zwłaszcza w przypadku dokonania transakcji o wyższej wartości) można skorzystać z oferowanej przez niektóre banki możliwości rozłożenia zadłużenia na raty.

Dlatego też przyznawaliśmy punkty także za:


  • Możliwość rozłożenia zadłużenia na raty
  • Oprocentowanie spłaty ratalnej
  • Prowizję za rozłożenie zadłużenia na raty
  • Maksymalny okres spłaty
  • Minimalną oraz maksymalną kwotę transakcji, jaką można rozłożyć na raty.
Liczba punktów, jaką przyznawaliśmy za każdą z wymienionych powyżej kategorii umieszczona jest poniżej.

fot. mat. prasowe

Karty kredytowe - Punktacja

Punkty w rankingu były przyznawane za oprocentowanie transakcji bezgotówkowych, długość okresu bezodsetkowego, wysokość opłaty rocznej za kartę, program rabatowy i moneyback.


Klasyczne karty kredytowe


W czołówce zestawienia klasycznych kart kredytowych znalazły się następujące „plastiki”: MasterCard Classic PlusBanku, Visa Standard Credit Agricole Banku Polska, Karta Kredytowa 1|2|3 Banku Zachodniego WBK oraz Wizz Air MasterCard wydawany przez Raiffeisen Polbank.

Karty kredytowe na święta (karty classic)
Pozycja 1 2 3
Bank/nazwa karty Plus Bank
MasterCard Classic
Credit Agricole Bank Polska
Visa Standard
Bank Zachodni WBK
Karta Kredytowa 1|2|3
Raiffeisen Polbank
Wizz Air MasterCard
Wniosek online       Sprawdź kartę
Liczba punktów 12,5 11,5 11
Oprocentowanie transakcji
bezgotówkowych
11,75% - z ubezpieczeniem
12,00% - bez ubezpieczenia
12,00% 12,00% 12,00%
Okres bezodsetkowy (dni) 52 54 54 56
Oplata roczna za kartę
(klient z zalozen)
0,00 zl 0,00 zl 120,00 zl
(10 zl miesięcznie)
79,00 zl
Program rabatowy Klienci Plus Banku posiadający karty kredytowe i debetowe korzystają z Programu Paszport Korzyści. Dzieki udzialowi w Programie i używaniu kart u Partnerów można korzystać z wyjatkowych promocji lub otrzymać wiele atrakcyjnych zniżek na ich produkty i uslugi, a takze zyskiwać Korzyści które pozwolą obniżyć dotychczasowe rachunki w Plus i Cyfrowym Polsacie Zniżki u Partnerów Klubu Rabatowego NIE Program Lojalnościowy Wizz Air umożliwiający zbieranie punktów za każdą transakcję bezgotówkową (5 zl = 1 punkt). Równowartość pieniężna punktów (10 punktów = 1 zl) można przeznaczyć na zakupy na stronie wizzair.com np. biletów lotniczych. Dodatkowo klientom nadawane jest bezpłatne czlonkostwo w Wizz Discount Club.
Moneyback BONUS PLUS: za każde rozliczone w danym okresie rozliczeniowym 500 zl klient moze obniżyć o 5% abonament (w sieci Plus lub Cyfrowym Polsacie) lub otrzymać dodatkowe 5% doladowania w sieci Plus na kartę oraz Plus mix (nie więcej jednak niż 100,00 zl).
Dodatkowo Klient może otrzymać ROCZNICOWY BONUS PLUS naliczany w rocznicę podpisania przez Klienta umowy o karty kredytowe. Wartosc Rocznicowego Bonusa Plus stanowi dodatkowe:                    
a) 50% wartości Bonusa Plus przyznanego w miesiącu uzyskania do niego prawa, dla Klientów ze stażem od 3 do 5 lat włącznie,       
b) 100 % wartości Bonusa Plus przyznanego w miesiącu uzyskania do niego prawa, dla Klientów ze stażem min. 6 lat
NIE 1% zwrotu wydatków we wszystkich supermarketach spożywczych w Polsce
2% zwrotu wydatków na wszystkich stacjach paliw w Polsce
3% zwrotu wydatków we wszystkich restauracjach i fastfoodach w Polsce
Maksymalna kwota zwrotu - do 760 zl rocznie
2% na Koncie Wizz
Możliwość rozłożenia
zadłużenia na raty
TAK TAK TAK TAK
Oprocentowanie 10,75% - karta z ubezpieczeniem
11% - karta bez ubezpieczenia
10,00% 9,99% 0,00%
Prowizja 0,00% 1,00% min 5,00 zl 1,00% min. 5,00 zl 1,00% miesięcznie
Max okres spłaty
(miesiace)
24 24 48 30
Min. kwota transakcji,
jaką można rozłożyć
na raty
300,00 zl 300,00 zl 200,00 zl 500,00 zl
Max kwota transakcji,
jaką można rozłożyć
na raty
80% przyznanego limitu 100% przyznanego limitu 95% przyznanego limitu 100% przyznanego limitu

Założenia
Klient posiada kartę z limitem w wysokości 5000 zl 
Miesięcznie wykonuje przy użyciu karty 4 transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę 800 zl, tj. 9600 zl roczniePierwsze miejsce i 12,5 punktu przypadło karcie MasterCard Classic oferowanej przez PlusBank. To jedyna karta w naszym zestawieniu, której oprocentowanie uzależnione jest od tego, czy jej posiadacz zdecyduje się na skorzystanie z ubezpieczenia. Dla klientów korzystających z dobrowolnego programu ubezpieczeniowego „Ochrona posiadacza karty” oprocentowanie transakcji bezgotówkowych wynosi 11,75% w skali roku (w przeciwnym przypadku jest o 0,25 pp. wyższe). Posiadacze kart MasterCard Classic korzystają z Programu Paszport Korzyści, dzięki czemu m.in. otrzymują zniżki u partnerów programu oraz obniżają swoje rachunki w Plusie i Cyfrowym Polsacie. Korzystają też z usługi moneyback (BONUS PLUS i ROCZNICOWY BONUS PLUS). Zadłużenie na karcie może być rozłożone na maksymalnie 24 raty. Oprocentowanie „Planu spłat” wynosi 10,75% (dla klientów korzystających z dobrowolnego programu ubezpieczeniowego „Ochrona posiadacza karty”) lub 11% w skali roku.

Pozycję drugą zajęła Visa Standard Credit Agricole Banku Polska. Zdobyła ona 11,5 punktu.

Visa Standard banku Credit Agricole to 54-dniowy okres bezodsetkowy, oprocentowanie transakcji bezgotówkowych wynoszące 12% i brak opłaty za użytkowanie karty (dla klienta z naszych założeń). Posiadacze kart kredytowych z logo Credit Agricole Banku Polska mogą korzystać z rabatów w ramach Klubu Rabatowego. Partnerami Klubu są m.in. Euro RTV AGD, Merlin.pl, Komputronik, Batycki, Wojas, Zalando, LINK4, NC+ czy Wittchen. Rabaty u partnerów Klubu Rabatowego mogą sięgać nawet 50%. Oprocentowanie Planu Spłat Ratalnych wynosi 10% w skali roku, prowizja za rozłożenie zadłużenia na raty – 1% min. 5 zł. Zadłużenie można spłacać przez 24 miesiące, a na raty można rozłożyć nawet 100% przyznanego limitu.

Na miejscu trzecim z dorobkiem 11 punktów znalazły się dwie karty: karta kredytowa Wizz Air MasterCard Raiffeisen Polbanku oraz Karta Kredytowa 1|2|3 Banku Zachodniego WBK.

Posiadacze karty Wizz Air Raiffeisen Polbanku za każdą transakcję bezgotówkową zbierają punkty (5 zł wydanych kartą to 1 punkt) w ramach Programu Lojalnościowego Wizz Air. Równowartość pieniężną punktów (10 punktów to 1 zł) można przeznaczyć na zakup na stronie wizzair.com np. biletów lotniczych. Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych dokonanych przy użyciu karty to 12% w skali roku, a długość okresu bezodsetkowego – 56 dni. Także zadłużenie z tytułu transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą Wizz Air MasterCard można rozłożyć na raty (a dokładnie rzecz ujmując, na maksymalnie 30 rat). Oprocentowanie Rat w Karcie wynosi 0%. Bank pobiera jednak prowizję w wysokości 1% kwoty transakcji miesięcznie.

Drugi brązowy medalista to Karta Kredytowa 1|2|3 Banku Zachodniego WBK. Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych dokonanych tą kartą wynosi 12% w skali roku, okres bezodsetkowy trwa 54 dni, a opłata za korzystanie z karty to 10 zł miesięcznie. Posiadacz karty kredytowej 1|2|3 korzysta z usługi moneyback: otrzymuje zwrot 1% zwrotu wydatków we wszystkich supermarketach spożywczych w Polsce, 2% zwrotu wydatków na wszystkich stacjach paliw w Polsce i 3% zwrotu wydatków we wszystkich restauracjach i fastfoodach w Polsce. W skali roku można w ten sposób zyskać nawet 760 zł. Karta kredytowa 1|2|3 to także usługa Ratio. Dzięki niej zadłużenie może zostać rozłożone na 48 rat. Oprocentowanie spłaty ratalnej to 9,99% w skali roku, a prowizja za jej przyznanie – 1% min. 5 zł. Na raty można rozłożyć do 95% przyznanego limitu.

 

1 2

następna

oprac. : TotalMoney.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: