eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2010

Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2010

2010-08-18 10:24

Przeczytaj także: Kradzież dokumentów a wyłudzenia I kw. 2010


fot. mat. prasowe

Łączna kwota udaremnionych prób wyłudzeń - II kw. 2009/2010 r. - wg. województw

Łączna kwota udaremnionych prób wyłudzeń - II kw. 2009/2010 r. - wg. województw

„Banki intensywnie walczą z procederem wyłudzania kredytów z banków przy pomocy skradzionych dokumentów. Na szczęście, dzięki temu, że Polacy coraz chętniej zgłaszają w bankach fakt utraty dokumentu, zdecydowaną większość takich przypadków udaje się powstrzymać.

Próby wyłudzenia często dotyczą bardzo poważnych sum – w II kwartale 2010 roku padła rekordowa kwota udaremnionej próby zaciągnięcia kredytu w wysokości aż 10.000.000 zł” – mówi Grzegorz Kondek ze Związku Banków Polskich, koordynujący prace Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE (System DZ).

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, w którym gromadzone są informacje o skradzionych i zagubionych dokumentach tożsamości, chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Ogranicza możliwość ich późniejszego wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.

fot. mat. prasowe

Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości - IV kw. 2007 - II kw. 2010

Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości - IV kw. 2007 - II kw. 2010

Wystarczy zastrzec utracony dokument w jednym banku, a dane te zostaną automatycznie przekazane do wszystkich banków i innych uczestników Systemu DZ. Co ważne, dokumenty zastrzegają nie tylko osoby korzystające z usług bankowych – mogą i powinni to robić wszyscy, także ci, którzy nigdy nie posiadali własnego rachunku bankowego (oni bowiem, jako osoby, o których banki nie miały wcześniej żadnej wiedzy, są najczęstszymi ofiarami oszustów).

Łącznie w Systemie DZ zgromadzono już 890 tys. dokumentów. Ta liczba systematycznie wzrasta. Kwartalnie zgłaszanych jest nawet 30 tys. nowych danych. Dzięki temu ich prawdziwi właściciele mogą uniknąć prób wyłudzeń dokonywanych przez przestępców na ich nazwisko. Po zastrzeżeniu dokumentu możliwe jest natychmiastowe zatrzymanie oszustów na gorącym uczynku, co zmniejsza ryzyko dla funkcjonowania całego obrotu gospodarczego. Poza bankami z dostępu do Systemu DZ korzystają także firmy telekomunikacyjne oraz inne podmioty, które w swojej działalności weryfikują tożsamość klientów na podstawie dokumentów.

Do pobrania:


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: