eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2018

Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2018

2019-02-01 12:02

Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2018

Kradzież dokumentów © Sergey Chayko - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W ciągu czwartego kwartału minionego roku oszuści próbowali wyłudzić 1624 kredyty na łączną kwotę 51,7 mln zł – wynika z 36. już edycji raportu o dokumentach InfoDok, opublikowanego przez Związek Banków Polskich. Warto podkreślić, że suma ta jest rekordowo niska, a dodatkowym optymizmem może napawać fakt, że Polacy coraz częściej pamiętają o zastrzeżeniu utraconych dokumentów - u schyłku grudnia 2018 roku wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ osiągnęła 1 704 839 dokumentów, co oznacza, że na przestrzeni całego roku zastrzeżono ich 150,7 tys. Ten wynik również stanowi rekord.

Przeczytaj także: Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2018

Jak już wspomniano we wstępie, na przestrzeni całego minionego roku zastrzeżono w naszym kraju aż 150,7 tys. dowodów osobistych, paszportów oraz praw jazdy. Tak dobrego wyniku nie odnotowano jeszcze nigdy w całej historii Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. W tym samym czasie oszuści dokonali 5,4 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę przeszło 361 milionów złotych.

W ostatnich trzech miesiącach minionego roku baza informacji o zastrzeżonych przez Polaków dokumentach powiększyła się o 38 829 wpisów. Statystycznie każdego dnia zgłaszano 422 zastrzeżenia.

fot. mat. prasowe

Raport w liczbach

Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ (dokumenty tożsamości) na 31 grudnia 208 r. to 1 704 839.


W IV kwartale 2018 r. próbowano wyłudzić 1 624 kredyty, na łączną kwotę „jedynie” 51,7 mln zł. Jest to najniższy wynik, jaki odnotowano w całej historii badań w tym zakresie, a więc od 2008 r. Liczba prób mieści się w bardzo stabilnym przedziale 1,5-1,9 tys., jaki obserwuje się od czterech lat Tradycyjnie już najwięcej takich przypadków odnotowano w województwach śląskim i mazowieckim.

Zaledwie 3 próby wyłudzeń dotyczyło bardzo wysokich, przekraczających q mln zł kwot. Największa dotyczyła 8 mln zł (woj. małopolskie). To wyjątkowo mało - stąd bierze się tak niska, łączna kwota prób wyłudzeń w całym kwartale.

fot. mat. prasowe

Posługiwanie się dokumentami innej osoby i liczba zastrzeżonych dokumentów

W IV kwartale 2018 r. zastrzeżono 38 829 dokumentów tożsamości.


Rośnie świadomość potrzeby ochrony własnej tożsamości oraz znajomość narzędzi, które służą zabezpieczeniu się przed wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Wśród nich jednym z najważniejszych jest System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Wystarczy zgłosić utracony dokument w jednym banku, aby w ciągu kilku minut informacja o tym trafiła do wszystkich uczestników Systemu –a nie są to tylko banki, ale także firmy pożyczkowe, operatorzy telefonii komórkowych i wiele innych. Taki dokument po zastrzeżeniu staje się dla przestępców w zasadzie bezużyteczny –powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.


Prawdziwe historie

Usiłował wyłudzić pieniądze metodą "na kuriera". 12 grudnia 2018 r. Wpadł w ręce policjantów na gorącym uczynku


12 grudnia 2018 r.

Fałszywego kuriera zatrzymali policjanci z Wałbrzycha. Mężczyzna chciał wyłudzić pieniądze od 78-letniej kobiety dostarczając paczkę i żądając opłaty za jej zawartość i doręczenie. Na szczęście kobieta zachowała się bardzo rozsądnie. Wiedząc, że niczego nie zamawiała, poinformowała o podejrzeniu oszustwa Policję. Mężczyzna wpadł w ręce funkcjonariuszy na gorącym uczynku. Teraz może mu grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy, że okres świąteczny, to może być czas wzmożonej aktywności oszustów. W kontaktach z osobami obcymi zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

Do zdarzenia doszło przed południem. 44 – letni mieszkaniec Jastrzębia - Zdroju postanowił wyłudzić pieniądze od 78 - letniej mieszkanki Szczawna - Zdroju. Zapukał do jej drzwi i podając się za kuriera, poinformował, że ma dla niej paczkę. Za odbiór przesyłki zażądał jednak opłaty w kwocie 90 zł. Kobieta wiedząc, że niczego nie zamawiała, poinformowała o fałszywym kurierze Policję. Mężczyzna bezpośrednio po zgłoszeniu został zatrzymany przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji V w Wałbrzychu.

Okazało się, że w paczkach miał przygotowane rzeczy o dużo niższej wartości niż żądał od kobiety. W samochodzie mężczyzny policjanci znaleźli różnego rodzaju artykuły, które mężczyzna planował wykorzystywać do oszustw.

Podejrzany stanie teraz przed sądem i odpowie za usiłowanie oszustwa. Może mu grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Funkcjonariusze w dalszym ciągu wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy. Sprawdzają też m.in. Czy zatrzymany ma na swoim koncie jeszcze inne tego typu czyny.

Tym razem starsza pani zachowała się bardzo roztropnie, jednak pamiętajmy, że okres świąteczny, to może być czas wzmożonej aktywności oszustów, szczególnie tych działających na szkodę osób starszych. Sprawcy mogą działać metodami na "wnuczka", "policjanta" lub tak jak w tym przypadku na "kuriera".

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu

Rozpoczynamy dziś 13. etap Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. W czasie ostatnich 11-tu lat prowadzenia tego projektu zablokowano łącznie prawie 80 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej kwocie przekraczającej 4,4 miliarda złotych. Statystycznie codziennie banki blokują 20 prób, w których przestępcy chcą ukraść 1,1 miliona złotych. Dlatego tak istotne jest to, żebyśmy wszyscy zgłaszali w bankach fakt utraty dokumentu –nawet, jeżeli nie mamy konta, są banki, które przyjmują zastrzeżenia także od osób, które nie są ich klientami –lista takich banków jest dostępna na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl – dodał Dariusz Kozłowski, Wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

Związek Banków Polskich – wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych. Krótka instrukcja, co trzeba zrobić:
  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
  2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
  3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828. Wiele banków - Jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: