eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2018

Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2018

2018-10-29 11:24

Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2018

Kradzież dokumentów © 9nong - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Przed nami wyniki 35. już edycji raportu o dokumentach InfoDok za III kwartał 2018 r. Jak podaje ZBP, w badanym okresie zablokowano 1,5 tys. prób wyłudzenia kredytów na łączną kwotę ponad 120 mln złotych. Rekord padł tym razem na Podlasiu, gdzie oszuści jednorazowo próbowali wyłudzić 20 mln zł. Cieszyć może fakt, że zastrzeganie utraconych dokumentów powoli staje się w naszym kraju standardem, co znacząco obniża ilość skutecznych prób nieuczciwego wykorzystania czyichś danych. Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ wrosła w analizowanym okresie o ponad 43,2 tys. sztuk.

Przeczytaj także: Kradzież dokumentów a wyłudzenia I kw. 2018

Jak już wspomniano we wstępie, u schyłku września wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE z dokumentami, które służą do potwierdzania tożsamości, wyniosła 1 688 455 szt. Tylko w III kwartale baza powiększyła się o 43 276 wpisów, co oznacza, że statystycznie trafiało do niej 470 dokumentów dziennie. To nie tylko najlepszy wynik w liczącej sobie już dekadę historii badań, ale i pobicie poprzedniego rekordu (39 119 szt.).

Z raportu wynika również, że kwota kredytów, które próbowano wyłudzić w III kwartale 2018 r. wyniosła 120,5 mln zł. To dość pokaźny wynik, bo znacznie powyżej średniej kwartalnej wynoszącej 101,8 mln zł, ale jednocześnie o 10 milionów niższy od rezultatu osiągniętego równo rok wcześniej. Warto jednak dodać, że najwyższa próba wyłudzenia dotyczyła aż 20 mln zł (woj. podkarpackie) - gdyby nie to zdarzenie wynik kwartału byłby już taki, jak średnia. Łącznie odnotowano aż 17 prób wyłudzeń na kwotę 1 mln zł i więcej.

fot. mat. prasowe

Raport w liczbach

Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ (dokumenty tożsamości) na 30 września br. to 1 688 455.


W badanym kwartale mieliśmy do czynienia z 1 504 próbami wyłudzeń. To więcej niż w poprzednim kwartale, ale nadal niższy od średniej liczonej od 2008 r. (1.821 szt.). Taki wynik radykalnie nie zmienia jednak widocznego trendu spadkowego w liczbach prób wyłudzeń widoczny od 2015 r. Tradycyjnie już najwięcej prób odnotowano w województwach śląskim i mazowieckim.

fot. mat. prasowe

Posługiwanie się dokumentami innej osoby i liczba zastrzeżonych dokumentów

W III kwartale br. zastrzeżono 43 276 dokumentów tożsamości.


Statystycznie (włącznie z weekendami) w analizowanym kwartale odnotowywano 16 prób wyłudzeń dziennie. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie 1,3 mln zł.

Łącznie od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono już 78,3 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 4,4 mld złotych.

Codziennie do międzybankowej bazy Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE trafiało aż 470 dokumentów. Ich właściciele mogą dzięki temu być zatem spokojni, że ich dane nie zostaną wykorzystane do zaciągnięcia kredytu czy kupna telefonu komórkowego na ich nazwisko. Jeżeli ktokolwiek z Państwa dopiero dziś po raz pierwszy usłyszał o tym Systemie powinien jak najszybciej zastrzec dokumenty niezależnie od tego, kiedy zostały zgubione czy skradzione. Dowody osobiste, prawa jazdy czy paszportu bywają wykorzystywane przez przestępców także wiele lat po ich przejęciu przez złodziei – dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii.

fot. mat. prasowe

Łączna kwota udaremnionych prób wyłudzeń

Najwyższą łączną kwotę udaremnionych prób wyłudzeń odnotowano na Mazowszu.Prawdziwe historie

Rozbita grupa przestępcza działająca metodą "na policjanta”


12 września 2018 r.

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej rozbili grupę przestępczą. Przestępcy usłyszeli zarzuty dot. siedmiu przestępstw – tylko w tych przypadkach pokrzywdzeni stracili blisko 900 tys. zł. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty, troje zostało tymczasowo aresztowane na okres 3 miesięcy. Za oszustwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, pokrzywdzonych może być nawet kilkadziesiąt osób z terenu całego kraju. Policjanci planują kolejne zatrzymania.

Policjanci z wydziału kryminalnego oraz dochodzeniowo-śledczego gdańskiej komendy wojewódzkiej od miesięcy pracowali nad rozpracowaniem grupy. Przestępcy typując ofiary wybierali z książek telefonicznych imiona, które mogły wskazywać na to, że mają do czynienia z osobami w podeszłym wieku.

Sprawcy dzwoniąc podawali się za oficerów CBŚP lub CBA i informowali seniorów, że hakerzy próbują włamać się na ich konto. Aby uniknąć kradzieży kazali przelewać pieniądze na wskazane rachunki bankowe. Pieniądze trafiały na konta „słupów”, a następnie były wypłacane z bankomatów za granicą.

Policjanci weszli jednocześnie do 6 mieszkań na terenie woj. kujawsko-pomorskiego i zatrzymali cztery osoby, odgrywające kluczowe rolę. W trakcie przeszukań zabezpieczono ponad 120 tys. zł w gotówce, kilkadziesiąt kart bankomatowych oraz dokumentację bankową, kilkadziesiąt telefonów i kart sim, którymi posługiwali się przestępcy, a także książki telefoniczne oraz fałszywe dokumenty tożsamości. Zatrzymani to trzej mężczyźni w wieku od 26 do 33 lat oraz 19-letnia kobieta.

Sprawa ma charakter rozwojowy, zatrzymane osoby odpowiadać mogą za kilkaset prób oszustw i kilkadziesiąt dokonanych przestępstw. Policjanci planują kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku

Związek Banków Polskich – wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych. Krótka instrukcja, co trzeba zrobić:
  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
  2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
  3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828. Wiele banków - Jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: