eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia I kw. 2017

Kradzież dokumentów a wyłudzenia I kw. 2017

2017-07-04 13:44

Kradzież dokumentów a wyłudzenia I kw. 2017

Kradzież dokumentów © Dan Race - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Związek Banków Polskich opublikował 29. już edycję raportu o dokumentach InfoDok za I kwartał 2017 r. Wynika z niej, że w badanym okresie zablokowano 1 746 prób wyłudzenia kredytów na łączną kwotę ponad 90,4 mln złotych. Cieszyć może fakt, że Polacy coraz częściej decydują się na zastrzeżenie utraconych dokumentów, co w znaczący sposób obniża ilość skutecznych prób nieuczciwego wykorzystania czyichś danych. Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ wrosła w analizowanym okresie o przeszło 30 000 szt. To najlepszy wynik dla I kwartału, jaki udało się osiągnąć w całej historii badania.

Przeczytaj także: Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2016

Próba wyłudzenia 90,4 mln złotych to wynik zbliżony do kwartalnej średniej, która sięga obecnie 100 mln zł. W badanym okresie dostrzeżono również stosunkowo skromną liczbę prób wyłudzeń kwot przekraczających 1 mln złotych - było ich zaledwie osiem, z czego największa dotyczyła 8,4 mln zł, które próbował wyłudzić oszust w województwie podlaskim.

Pierwszy kwartał przyniósł 1746 prób wyłudzeń, czyli właściwie tyle, ile kwartalna średnia wyliczona dla lat 2012-2016. Oszuści najśmielej poczynali sobie na Śląsku oraz na Mazowszu.

Pod koniec marca br. w Centralnej Bazie Danych Systemu DZ, gdzie zastrzegane są utracone dokumenty tożsamości widniało aż 1 720 952 takich dokumentów. A to oznacza, że w pierwszym kwartale rejestr urósł o przeszło 30 tysięcy wpisów – to tak, jakby w ciągu trzech miesięcy dokumenty utracili wszyscy dorośli mieszkańcy miasta o wielkości Augustowa, Bochni czy Grodziska Mazowieckiego. Jest to najwyższy jak dotąd wynik pierwszego kwartału od 2008 r. – statystycznie do bazy trafiało codziennie 326 dokumentów.

Od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono już 69,5 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,7 miliarda złotych.

fot. mat. prasowe

Raport w liczbach

Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ (dokumenty tożsamości) na 31 marca 2017 r. sięgnęła 1 729 952 sztuk.


„Pamiętajmy, że System DZ jest stosowany nie tylko w bankowości. Ma on zatem realny wpływ na bezpieczeństwo całej gospodarki. Jak pokazują dane Policji, wraz ze znacznym wzrostem wielkości bazy danych od momentu uruchomienia naszej społecznej kampanii informacyjnej znacząco zmniejszyła się liczba przestępstw i od kilku lat utrzymuje się na dużo niższym poziomie.” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

fot. mat. prasowe

Liczba zastrzeżonych dokumentów

W czasie ostatnich 3 miesięcy baza wzrosła o ponad 30 tysięcy danych.



Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: