eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2017

Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2017

2017-12-15 12:19

Kradzież dokumentów a wyłudzenia III kw. 2017

Kradzież dokumentów © Herrndorff - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W ciągu trzeciego kwartału bieżącego roku oszuści próbowali wyłudzić ponad 1,76 tys. kredytów na łączną kwotę 130,5 miliona złotych – wynika z 31. już edycji raportu o dokumentach InfoDok, opublikowanego przez Związek Banków Polskich. Optymizmem napawać może jednak fakt, że Polacy coraz częściej pamiętają o zastrzeżeniu utraconych dokumentów - pod koniec września br. wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ wyniosła 1 794 154 dokumentów, co oznacza, że przez 3 miesiące zdołała wzrosnąć o niemal 38,5 tys. szt. Statystycznie do bazy trafiało codziennie 418 dokumentów.

Przeczytaj także: Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2017

O tym, jak cennym kawałkiem plastiku jest dowód osobisty, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Jego wartość doceniają nie tylko sami posiadacze, ale i oszuści, którym skradziona lub utracona tożsamość może posłużyć do całego szeregu przestępstw. Z najnowszego raportu InfoDok wynika, że na przestrzeni III kwartału dziennie dochodziło do 19 prób wyłudzeń kredytów. Każdego dnia przy użyciu cudzych danych usiłowano ukraść łącznie ponad 1,4 mln zł.

W III kwartale br. baza Systemu DZ wzrosła dokładnie o 38 487 szt. i zawierała na koniec września 1 794 154 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży.
„Polacy mają coraz wyższą świadomość potrzeby ochrony własnej tożsamości oraz narzędzi, które służą zabezpieczeniu się przed wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Cieszymy się, że prowadzone przez nas działania edukacyjnie przynoszą tak dobre rezultaty” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

„Od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono łącznie 72,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,96 miliarda złotych. Przez te wszystkie lata, statystycznie (włącznie z weekendami) odnotowywano ponad 20 prób wyłudzeń dziennie. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść ponad 1,1 mln zł.” – dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DZ.

Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828: Wiele banków - Jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.

fot. mat. prasowe

Raport w liczbach

Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ (dokumenty tożsamości) na 30 września 2017 r. sięgnęła 1 794 154 sztuk.

fot. mat. prasowe

Liczba zastrzeżonych dokumentów i posługiwanie się dokumentami innej osoby

W czasie ostatnich 3 miesięcy baza wzrosła o niemal 38,5 tys. danych.



Prawdziwe historie


Oszuści często informują starsze osoby, aby udając się do banku wypłacić pieniądze, nie mówiąc kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Oszuści starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym
informować.

Tak właśnie było i w tym przypadku. Zmanipulowana przez oszustów 74-latka udała się do banku, aby wypłacić z konta 30 tys. złotych. Przez cały ten czas była w kontakcie telefonicznym z mężczyzną, który instruował ją, co ma robić. Kiedy kobieta usiadła przy punkcie kasowym, pracownik banku po krótkiej rozmowie zorientował się, że klientka ich placówki może być ofiarą przestępstwa. Dlatego też do koperty zamiast banknotów za wiedzą 74-latki włożył ulotki.

Kobieta wyszła z banku i zgodnie z poleceniem udała się do sklepu. Tam, za jeden z wypłaconych banknotów miała coś kupić. Dzięki takiemu zabiegowi oszust chciał się upewnić, że w kopercie faktycznie są pieniądze. Nie przewidział jednak tego, że 74-latka niepostrzeżenie wyjmie gotówkę z portfela i nią zapłaci za zakupy.

Kolejnym i ostatnim zadaniem do wykonania było pozostawienie przez kobietę koperty pod kołem jednego z samochodów. Tak też się stało. 74-latka odeszła, a po kilku minutach fałszywy policjant podjął przesyłkę będąc przekonanym, że jest w niej 30 tysięcy bez kilku złotych wydanych w sklepie.

Dariusz P. nie wiedział jednak, że przez cały ten czas był obserwowany przez policjantów z mokotowskiego wydziału wywiadowczo-patrolowego, którzy śledzili każdy jego krok.
Chwilę po podjęciu koperty policjanci zatrzymali kompletnie zaskoczonego takim obrotem sprawy 40-latka. Wraz z nim zatrzymany został także 25-letni Marcin B., który czekał na przekazanie pieniędzy.

Mężczyźni podejrzani są także o oszustwo, w którym pokrzywdzone osoby straciły ponad 52 tys.złotych.

Obaj zatrzymani usłyszeli już zarzuty oszustwa. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek policjantów sąd zdecydował już o tymczasowym aresztowaniu mężczyzn na 3 miesiące.

(źródło www.policja.pl)


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: