eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ulga odsetkowa czy refinansowanie?

Ulga odsetkowa czy refinansowanie?

2008-06-18 11:53

Ulga odsetkowa czy refinansowanie?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czy zakup domu w budowie uprawnia do skorzystania z ulgi? A jeśli rodzice nabyli mieszkanie i wzięli kredyt, a teraz "przepisali" mieszkanie i kredyt na dzieci, to czy ulga jest kontynuowana? A co, jeśli środki na spłatę kredytu uzyskaliśmy ze sprzedaży poprzedniej nieruchomości - czy możemy skorzystać z jednej i drugiej "ulgi". Tysiąc pytań ciśnie się na usta, bo i sumy, o których mówimy - niebagatelne. Doradcy Credit House Polska analizują, co nam się bardziej opłaca?

Przeczytaj także: Jak uzyskać tani kredyt hipoteczny?

Kto z nas pamięta czasy, kiedy w ramach tzw. dużej ulgi mieszkaniowej mogliśmy liczyć na znaczne odpisy podatkowe od zakupionego na rynku pierwotnym mieszkania. Był to porządny zastrzyk gotówki, którą można było przeznaczyć chociażby na wykończenie nabywanego mieszkania.

Dobre czasy skończyły się 31 grudnia 2001wraz ze zniesieniem ulgi podatkowej ustawodawca na otarcie łez wprowadził ulgę odsetkową, pozwalającą na odliczanie odsetek od zaciąganych kredytów (pożyczek) przeznaczonych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, czyli:
  • Budowę budynku mieszkalnego,
  • Wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej lub zapłaty ceny nabycia u developera w związku z nabyciem nowobudowanego lokalu (dotyczy to również nieruchomości nabywanych od gminy albo od osoby, która wybudowała budynek w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą),
  • Rozbudowę istniejącego lokalu mieszkalnego bądź przystosowanie innego lokalu do potrzeb mieszkalnych (np. adaptacja strychu), pod warunkiem uzyskania zaświadczenia o samodzielności lokalu mieszkalnego w rozumieniu przepisów prawa.

Można by pomyśleć, że w sumie to jest to samo, a nawet lepiej, tylko pieniądze będziemy odzyskiwać w dłuższym czasie. Niestety, nie odzyskamy wszystkich odsetek, gdyż jest ustawiony górny limit kredytu, od którego możemy je odliczać. Co roku jest to inna kwota podawana w obwieszczeniu Ministra Finansów. I tak, w roku 2007 mogliśmy odliczyć odsetki od kredytu nie wyższego niż 189 000 PLN, a w 2008 roku będziemy mogli odliczyć odsetki od kredytu w wysokości nie wyższej niż 212 870 PLN. Biorąc pod uwagę obecne ceny mieszkań trzeba uznać, iż podane kwoty dalece odbiegają od nawet średniej kwoty kredytu, czyli około 300 000 PLN (dla dużych miast).

Dodatkowo ulga ta zaliczana jest do tych odliczanych od dochodu, tzn. kwota wyliczonych odsetek pomniejsza podstawę opodatkowania, czyli jeśli odsetki, jakie mogliśmy odliczyć w 2007 roku, wyniosły 9 200 PLN, to tak naprawdę otrzymamy zwrot w wysokości około 1 750 PLN (jeśli rozliczamy się w pierwszym progu podatkowym wg stawki 19%).

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: