eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wniosek o wyrównanie 500+ do kwoty 800+ to oszustwo

Wniosek o wyrównanie 500+ do kwoty 800+ to oszustwo

2023-11-27 14:04

Wniosek o wyrównanie 500+ do kwoty 800+ to oszustwo

500+ zmieni się w 800+ automatycznie © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Informacja, która krąży w Internecie o wypłacanym rzekomo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznym wyrównaniu 500+ do kwoty 800+ jest nieprawdziwa. ZUS stanowczo dementuje pogłoski o przelewanych na konta dodatkowych pieniądzach.

Przeczytaj także: 800 plus zamiast 500 plus bez składania wniosku

Fałszywe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do końca tego roku - to zwykły fake news.
Przychodzą do nas klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P) – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Wniosek jest nieprawdziwy. Zapewniam, że my żadnego wyrównania nie wypłacamy – dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że zgodnie z ustawą wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się automatycznie w 800+.
Zmiana nastąpi automatycznie bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku. Po nowym roku rodzice zobaczą na swoich kontach kwotę 800 zł zamiast 500 zł. Dostaną także informacje o podwyżce na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - informuje Kowalska-Matis.

fot. mat. prasowe

Wyrównanie 500+ do kwoty 800+ to oszustwo

ZUS przypomina, że od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się automatycznie w 800+.


Prawo do 500+ ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak, aby świadczenie było wypłacone od początku, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 r., Jeśli spóźnił się i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma już tylko od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin swojej pociechy, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

fot. mat. prasowe

Fałszywy druk WYR.8P

Wniosek udostępniany jest w mediach społecznościowych.


Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca będzie można składać od lutego za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia, czy bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: