Wielkanocny koszyczek 2025 droższy niż przed rokiem
2025-04-18 08:55
Przeczytaj także: Wielkanocny koszyk tańszy niż w 2023 roku
Około 2% - przeciętnie o tyle więcej niż przed rokiem zapłacimy za produkty, które tradycyjnie wkładamy do święconki. Na jajka, cukrowego baranka, kawałek pieczywa i wędliny wydać możemy około 28 złotych – wynika z szacunków HREIT opartych o dane GUS i giełdy w Broniszach.Przeważają podwyżki
Szczególnie ostatnio głośnym przykładem rosnących cen są jajka. Ich mniejsza podaż skutkuje wyższymi cenami. Efekt jest taki, że według najświeższych danych przed Wielkanocą za jajka płaciliśmy o około 17% więcej niż przed rokiem. Aż o 1/3 wzrosła też hurtowa cena chrzanu – wynika z danych publikowanych przez giełdę w Broniszach. Ta zmiana oczywiście w mniejszym stopniu uderza nas po kieszeniach, bo w oczywisty sposób przeciętny rodak jest w stanie zjeść znacznie więcej jaj niż chrzanu. Maksymalnie kilkuprocentowe podwyżki względem okresu przedświątecznego rok temu GUS zanotował też w przypadku wędlin, sera twarogowego i chleba.
fot. mat. prasowe
Ceny wybranych produktów wielkanocnych
O 1/3 wzrosła też hurtowa cena chrzanu – wynika z danych publikowanych przez giełdę w Broniszach.
Cukier tanieje już od 2023 roku
Z grona produktów, które są żelaznymi kandydatami do włożenia ich do „święconki” mniej zapłacić możemy za cukrowego baranka. Jego cena w dużym stopniu zależy od tego, ile kosztuje cukier. Ten staniał w ciągu roku o ponad 30%. Tym samym kontynuowana jest już dwuletnia passa spadku detalicznych cen cukru. Jeśli ponadto ktoś do koszyczka planuje włożyć własne wypieki, to najpewniej za mąkę pszenną zapłaci kosmetycznie mniej niż przed rokiem.
Metr mieszkania za trochę ponad tysiąc tuzinów jaj
Symbolem najmocniej związanym z Wielkanocą są jednak jajka. W ramach zabawy na liczbach możemy zestawić ich ceny z cenami mieszkań, których zmiany budzą od lat żywe emocje. Jak się okazuje za równowartość metra kwadratowego mieszkania na 7 największych rynkach moglibyśmy kupić obecnie ponad tysiąc tuzinów jaj, czyli ponad 12 tys. sztuk. Nie jest to ani szokująco wysoki, ani szokująco niski wynik. Jest on bliski średniej z ostatnich 15 lat.
Dla porównania rok wcześniej za metr mieszkania mogliśmy dostać ponad 800 jaj więcej niż dziś. Wszystko dlatego, że ceny jajek wyraźnie ostatnio wzrosły, a ceny mieszkań stabilizują się po okresie szalonych wzrostów. Przy tym warto dodać, że do obliczeń przyjęliśmy najświeższe dostępne dane NBP na temat cen faktycznie płaconych za mieszkania. Te niestety poznajemy z opóźnieniem. Najświeższe dostępne dane wstępnie podsumowują 4 kwartał 2024 roku.
Kopa = 60 jajek
Mendel = 15 jajek
Tuzin = 12 jajek
1 kopa = 4 mendle = 5 tuzinów
fot. mat. prasowe
Ile jajek można kupić za równowartość metra kw. używanego mieszkania na 7 największych rynkach
Za równowartość metra kwadratowego mieszkania na 7 największych rynkach moglibyśmy kupić obecnie ponad tysiąc tuzinów jaj, czyli ponad 12 tys. sztuk.
Bartosz Turek, główny analityk
![Ile zapłacimy za koszyk wielkanocny 2025? [© Freepik] Ile zapłacimy za koszyk wielkanocny 2025?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wielkanoc/Ile-zaplacimy-za-koszyk-wielkanocny-2025-266014-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)