eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 27 mld zł wypłacił ZUS w ramach świadczeń rodzinnych

27 mld zł wypłacił ZUS w ramach świadczeń rodzinnych

2022-12-29 11:12

27 mld zł wypłacił ZUS w ramach świadczeń rodzinnych

27 mld zł wypłacono w ramach świadczeń rodzinnych © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił z tytułu świadczeń rodzinnych ponad 27,2 mld złotych. Najwięcej - 22,2 mld zł - to środki wypłacone w ramach programu "Rodzina 500 plus". Pozostała kwota to wsparcie z programów Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz "Dobry start".

Przeczytaj także: 500+, 300+ i co jeszcze? Na jakie wsparcie mogą liczyć rodzice w Polsce?

Najważniejszym programem, jaki ZUS zaczął realizować w 2022 r., jest "Rodzina 500 plus". W jego ramach złożono w całym kraju ponad 5 mln wniosków na 7,8 mln dzieci. Wypłacono łącznie ponad 22,2 mld zł.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) to kolejny realizowany przez ZUS program wsparcia dla rodzin. RKO przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. W ramach RKO wpłynęło do ZUS 618 tys. wniosków obejmujących 634 tys. dzieci. Do rodzin trafiło 3,3 mld zł.
W ramach programu „Dobry start, na uczące się dzieci rodzicom wypłacaliśmy po 300 zł tzw. wyprawki szkolnej. Zainteresowanie programem było bardzo duże. W sumie w całym kraju złożono 3,4 mln wniosków na 4,8 mln dzieci, dla których wypłaciliśmy 1,3 mld zł. – informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka przypomina, że w 2022 roku ruszył także program dofinansowania pobytu dzieci w żłobkach. Program ten objął ponad 204 tys. dzieci i kosztował jak dotąd blisko 300 mln zł.

fot. mat. prasowe

Dane dotyczące wypłat dla rodzin na Dolnym Śląsku i w Polsce

W ramach RKO wpłynęło do ZUS 618 tys. wniosków obejmujących 634 tys. dzieci. Do rodzin trafiło 3,3 mld zł.


POMOC DLA RODZIN Z UKRAINY


Uchodźcy na mocy specustawy - mogą składać wnioski do ZUS o wypłatę 500+ a także pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. ZUS udostępnił dla nich wnioski w języku ukraińskim.
Uruchomiliśmy także możliwość konsultacji on-line w języku ukraińskim. W e-wizycie po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uczestniczy ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zaznacza, że dostęp do programów wspierających rodziny z dziećmi mają wszyscy przebywający w Polsce legalnie i pracujący – legalnie, cudzoziemcy.
Każda osoba, która pracuje i płaci składki do ZUS ma prawo do korzystania z tych samych programów, na tych samych zasadach, co obywatele polscy – wyjaśnia.

fot. mat. prasowe

Dane dotyczące wypłat dla rodzin uchodźców z UA

Uchodźcy na mocy specustawy - mogą składać wnioski do ZUS o wypłatę 500+ a także pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: