eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Średnia emerytura jeszcze niższa niż podaje GUS?

Średnia emerytura jeszcze niższa niż podaje GUS?

2020-12-01 10:58

Średnia emerytura jeszcze niższa niż podaje GUS?

Emerytury są niższe niż oficjalne statystyki © vivoo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najnowsze dane GUS wskazują, że średnia emerytura w naszym kraju przekracza nieco 2400 zł. Jest z nią jednak podobnie jak z przeciętnym wynagrodzeniem – wielu Polaków o takich pieniądzach może jedynie pomarzyć. Do tego, jak przekonuje Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM, podawanie średniej dla emerytur w Polsce jest wątpliwe metodologicznie. Dlaczego i co okazałoby się, gdyby uwzględnić w jej wyliczaniu inne parametry?

Przeczytaj także: Wysokość emerytury: 1 rok pracy dłużej, 12 proc. więcej

GUS podsumował dane dotyczące średnich emerytur w Polsce w 2019 roku. Okazało się, że przeciętna emerytura wypłacana z pozarolniczego systemu, wynosi w Polsce 2412,17 zł brutto miesięcznie.

Najwyższa przeciętna emerytura notowana jest w województwie śląskim i wynosi 2818,79 zł miesięcznie (trzeba pamiętać, że w tym przypadku średnią zawyżają dość wysokie świadczenia górnicze), natomiast najniższa jest województwie podkarpackim i wynosi 2100,72 zł miesięcznie.

Jak się okazuje minimum socjalne, czyli comiesięczna kwota pozwalająca na skromne utrzymanie wynosi 1194,75 zł dla jednego emeryta i 1989,83 zł dla pary emerytów. Być może dlatego co dziesiąty senior przyznaje, że żyje mu się źle, a blisko połowa osób starszych uważa, że ich sytuacja finansowa jest przeciętna.

Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM twierdzi, że rzeczywistość jest nieco gorsza niż statystyki. Jego zdaniem średnia emerytura w Polsce jest niższa o kilkaset złotych niż podawana średnia, a to oznacza, że seniorzy mają jeszcze mniej środków na życie i swoje potrzeby.

Warto podkreślić, że takie, a nie inne przedstawianie średniej dla emerytur w Polsce jest metodologicznie niewłaściwe. Rozkład emerytur w Polsce jest bowiem prawostronnie skośny i nie jest rozkładem Gaussa. Lepszą miarą powinny być zatem wskaźniki pozycyjne, np. mediana, czyli środek populacji, wartość, dla której 50 proc. emerytów ma więcej a 50 proc. ma mniej niż mediana. Dla rozkładu prawostronnie skośnego mediana będzie jeszcze niższa niż średnia.

Struktura emerytów, którym emerytury wypłaca ZUS

Najczęściej wypłacana emerytura wynosi ona 1802,07 zł


Co to oznacza? Średnia emerytura w marcu 2020 wynosiła 2395,11 zł, ale mediana już tylko 2119,96 zł. Gdyby spojrzeć na dominantę, czyli najczęściej wypłacaną emeryturę (na wykresie jest to pierwszy szczyt od lewej strony) to wynosi ona 1802,07 zł. Trzeba podkreślić, że średnią zawyżają też emerytury resortowe i górnicze, czyli uprzywilejowane dla wąskich grup społecznych. Przykładowo, niezbyt właściwą interpretację byłoby podawanie, że dla 10 osób, z których jedna zarabia milion złotych, a 9 osób po 1000 zł to przeciętnie te 10 osób zarabia ponad 100 tysięcy złotych.

Przeczytaj także: 2 grosze emerytury? To realia 2 grosze emerytury? To realia

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: