eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wysokość emerytury: 1 rok pracy dłużej, 12 proc. więcej

Wysokość emerytury: 1 rok pracy dłużej, 12 proc. więcej

2020-09-15 12:05

Wysokość emerytury: 1 rok pracy dłużej, 12 proc. więcej

Od czego zależy wysokość emerytury? © vivoo - Fotolia.com

Nie każdy Polak przechodzi na emeryturę tuż po osiągnięciu wieku emerytalnego. W minionym roku na taki krok zdecydowało się 60,4 proc. uprawnionych. Niektórzy zrobili to z pewnością ze względów finansowych - dłuższa praca to dłuższy okres składkowy, a tym samym - wyższe świadczenie emerytalne. Opóźnienie emerytury o rok pozwala zyskać nawet 12 proc.

Przeczytaj także: Średnia emerytura jeszcze niższa niż podaje GUS?

Dlaczego późniejsze odejście z pracy zwiększa wysokość emerytury?


Liczysz na godziwą wysokość emerytury? Musisz przepracować wiele lat. I wprawdzie zakończenie kariery zawodowej wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego może być dobrym pomysłem, ale tyczy się to w zasadzie wyłącznie tych osób, które przez całe życie zawodowe mogły cieszyć się ponadprzeciętnymi zarobkami. Jeśli jednak tak nie było, warto zastanowić się nad przedłużeniem okresu pracy. Każdy rok przepracowany dodatkowo po osiągnięciu 60 (kobiety) czy 65 lat (mężczyźni) podwyższa świadczenie emerytalne o około 10 proc., a czasami o nawet 12 proc.

Dzieje się tak dlatego, że dłuższa praca oznacza więcej składek wpłaconych do systemu, a zgromadzony kapitał emerytalny będzie podlegał dodatkowym waloryzacjom. Do tego wszystkiego trzeba pamiętać, że uzyskana kwota zostanie podzielona na mniejszą liczbę miesięcy tzw. średniego dalszego trwania życia.

Kiedy Polacy wybierają się na emerytury?


Tylko 60,4 proc. spośród nich zrobiło to natychmiast po ukończeniu wieku emerytalnego. Z kolei 24,9 proc. poczekało kilka miesięcy, a 14,7 proc. wstrzymało się, co najmniej o rok od nabycia uprawnień. Z analiz ZUS wynika, że przejście na emeryturę częściej opóźniały kobiety. Tylko 56,1 proc. z nich skorzystało z uprawnień natychmiast. W tym czasie mężczyźni zdecydowali się na ten krok w 68 proc przypadków. Dla porównania w 2015 na emeryturę natychmiast po ukończeniu wieku przeszło 82,9 proc. osób, przy czym dla mężczyzn było to 87,1 proc., a dla kobiet 81,2 proc.

fot. vivoo - Fotolia.com

Od czego zależy wysokość emerytury?

Późniejsze odejście z pracy zwiększa wysokość emerytury.


Kwoty najniższych i najwyższych emerytur na Dolnym Śląsku


WROCŁAW


Najniższe emerytury wypłacane przez Oddział ZUS we Wrocławiu to zaledwie kilkadziesiąt groszy, np. 0,87 zł otrzymuje mieszkanka Wrocławia, która pracowała jedynie 3 miesiące na umowie ajencyjnej wykonując prace porządkowe.
Najwyższa wypłacana we Wrocławiu emerytura to ponad 13 000 złotych wyliczone dla pana, który przeszedł na emeryturę w wieku 72 lat i udokumentował prawie 48 lat pracy, w czasie, których były odprowadzane składki do ZUS.

WAŁBRZYCH


Najniższe emerytury wypłacane przez Oddział ZUS w Wałbrzychu wynoszą zaledwie kilkadziesiąt groszy, np. 0,68 zł otrzymuje kobieta, która na przestrzeni całego swojego życia udokumentowała zaledwie 26 dni pracy, w czasie których pracowała jako opiekunka.

Najwyższa emerytura wypłacana na terenie wałbrzyskiego Oddziału ZUS przekracza 14 000 złotych. Na tą bardzo wysoką kwotę składa się przede wszystkim bardzo długi staż pracy wynoszący ponad 54 lat. Pan na emeryturę przeszedł w wieku 68 lat po zakończeniu kariery w przemyśle ciężkim.

LEGNICA


Najniższe emerytury wypłacane przez Oddział ZUS w Legnicy kształtują się na poziomie kilku złotych, np. 0,38 zł otrzymuje kobieta, która na przestrzeni całego swojego życia udokumentowała zaledwie 1 (jeden) dzień pracy.

Najwyższe świadczenie na legnickiego Oddziału przewyższa 13 000. Na tą wysoką kwotę wpływ miał - poza wysokością odprowadzanych do ZUS składek - także bardzo długi staż pracy gdyż otrzymujący ją pan przeszedł na emeryturę wieku 80 lat i ma udokumentowanych aż 57 lat pracy w sektorze ochrony zdrowia. Podane wysokości to kwoty brutto.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: