eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Z czego wynika wzrost oszczędności Polaków? Głównie z obaw o jutro

Z czego wynika wzrost oszczędności Polaków? Głównie z obaw o jutro

2020-11-02 11:08

Z czego wynika wzrost oszczędności Polaków? Głównie z obaw o jutro

63 proc. Polaków oszczędza © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Oszczędzanie pieniędzy trudno jest uznać za nasz sport narodowy, choć nie ma wątpliwości, że dziś z gromadzeniem kapitału radzimy sobie o niebo lepiej niż kiedyś. Potwierdzeniem tego może być najnowsze badanie Santandera, z którego wynika m.in., że w czerwcu br. oszczędności Polaków osiągnęły rekordową wartość 1,7 biliona złotych, co jest wynikiem dwukrotnie wyższym od osiągniętego dekadę wcześniej.

Przeczytaj także: W co inwestować? Polak wybiera inwestycje w nieruchomości albo lokaty

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak prezentują się oszczędności Polaków?
  • Ile odkładamy w miesiącu?
  • Na co odkładamy najchętniej?


Ze zrealizowanego dla Santander Bank Polska badania „Finansowe DNA Polek i Polaków 2020” wynika, że oszczędności posiada obecnie 63% Polaków. Największa skłonność do oszczędzania dostrzegalna jest w przypadku osób pomiędzy 40. a 49. rokiem życia - finansową poduszkę posiada aż 71% przedstawicieli tej grupy wiekowej. Na drugim biegunie plasują się 60-69 latkowie (53% wskazań́).
Na przestrzeni ostatnich 10 lat dochód rozporządzalny (suma bieżących dochodów gospodarstwa domowego pomniejszona o podatki oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) polskich gospodarstw domowych piął się w górę, a ich wydatki malały. Te ostatnie, jak donosi GUS, stanowiły w minionym roku 68,8 proc. dochodów. Dla porównania, przed 10 laty było to o 20 p.p. więcej. Przeciętnemu majątkowi Polaka, mierzonemu jako procent rozporządzalności dochodu, daleko jest jednak to tego, czym dysponuje np. statystyczny Niemiec (1,3 proc. vs 10,5 proc., wg OECD).

Poziom oszczędności Polaków uzależniony jest również od liczebności gospodarstwa domowego. Najtrudniej odłożyć́ gospodarstwom 1-osobowym – oszczędności posiada 56% z nich. Z kolei najwięcej wskazań́ miały gospodarstwa 4-osobowe – 71% z nich zadeklarowało, że posiada oszczędności.

fot. mat. prasowe

Oszczędności Polaków

Największy udział oszczędzających widoczny jest w grupie wiekowej 40-49 lat.


Ponadto, im wyższy dochód gospodarstwa domowego, tym częściej ma ono oszczędności – tylko 29% gospodarstw domowych z dochodem netto do 2 tys. zł posiada oszczędności, podczas gdy w przypadku gospodarstw z dochodami przekraczającymi 8 tys. zł netto miesięcznie – udział oszczędzających przekracza 80%.
Polacy stopniowo budują swój majątek i zaczynają poszukiwać sposobów na jego pomnażanie. Choć nadal odkładamy stosunkowo niewielką część dochodu, w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, coraz więcej z nas deklaruje, że oszczędza. Dopiero w 2019 roku, po raz pierwszy od 20 lat, więcej niż połowa osób badanych zadeklarowała, że odkłada część pieniędzy. Okazuje się, że długofalowo nie zmieniła tego nawet pandemia. Z badania „Finansowe DNA Polek i Polaków 2020” Santander Bank Polska wynika, że posiadanie oszczędności deklaruje obecnie łącznie 63% polskich gospodarstw domowych, co stawia nas mniej więcej na średnim europejskim poziomie – mówi Monika Szlosek, odpowiedzialna za ofertę inwestycyjno-oszczędnościową w Santander Bank Polska.

Oszczędności Polaków, czyli ziarnko do ziarnka, aż zbierze się miarka


Wśród posiadających oszczędności Polaków połowa (46 proc.) odkłada 10 do 25 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Niemal co drugi oszczędzający (44 proc.) odkłada środki na „czarną godzinę”, a co trzeci (35 proc.) „na przyszłość”. Najwięcej badanych rodzin, nieco ponad ¼ deklarowała, że ma zgromadzone oszczędności o równowartości dochodów z 2-3 miesięcy. Jednocześnie co czwarte gospodarstwo domowe (24 proc.) posiada tzw. poduszkę finansową – czyli co najmniej 6-krotność miesięcznego wynagrodzenia. W oszczędzaniu Polacy unikają ryzyka i pomimo rekordowo niskich stóp procentowych łączna wartość depozytów sięga prawie 1 biliona złotych (969 mld zł).

fot. mat. prasowe

Ile odkładamy w miesiącu?

Wśród osób, które posiadają oszczędności, połowa (46 proc.) odkłada 10 do 25 proc. miesięcznego wynagrodzenia.


Dane z naszego badania potwierdzają, że największą motywacją do oszczędzania jest „niepewność jutra”. Rzadziej odkładamy na jasno sprecyzowane cele, równocześnie w finansowe DNA mamy wpisaną niechęć do ryzyka. Większość naszych oszczędności utrzymywana jest w bankach (aż ok. 59%) oraz w gotówce, czyli najniżej oprocentowanych, ale i najbezpieczniejszych formach oszczędzania – tłumaczy mówi Monika Szlosek, odpowiedzialna za ofertę inwestycyjno-oszczędnościową w Santander Bank Polska.

Przyspieszona ewolucja przyzwyczajeń


W odpowiedzi na pandemię koronawirusa w systemie pozabankowym zwiększyła się gwałtownie ilość gotówki, a także nastąpił odpływ z lokat bankowych na nieoprocentowane rachunki bieżące. Suma gotówki w obiegu na koniec czerwca osiągnęła poziom 283 miliardów złotych, a łącznie depozyty i gotówka wynoszą 1,2 biliona złotych. Tylko w drugim kwartale 2020 roku ilość gotówki w obiegu wzrosła o 30 miliardów złotych, a suma środków na nieoprocentowanych rachunkach powiększyła się o 72 miliardy .

Rekordowo niskie stopy procentowe mogą być dla Polaków przyspieszoną lekcją poszukiwania zysków z inwestycji z akceptacją nieco wyższego ryzyka. Na razie jednak Polacy ostrożnie rozglądają się za alternatywami dla depozytów. Badanie Santander Bank Polska wskazuje, że co 5 osoba posiadająca oszczędności (22 proc.) rozważa inwestycje w nieruchomości, które traktowane są jako swoista forma lokaty. Co dziesiąty oszczędzający (11 proc.) myśli o inwestycji w złoto lub inne kruszce. Jedynie 7 badanych przygląda się możliwościom zainwestowania w fundusze inwestycyjne, a 6 proc. na giełdzie.

fot. mat. prasowe

Na co odkładamy najchętniej?

Celem gromadzenia oszczędności są przede wszystkim wydatki na tzw. czarną godzinę.


Zmiany w polityce monetarnej i rekordowo niskie stopy procentowe to wyzwanie dla naszych oszczędności, a trwająca pandemia jest wyzwaniem dla nas wszystkich. Obecna sytuacja powoduje, że czujemy się̨ niepewnie, a oszczędzanie stało się̨ jedną z osi naszego poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Choć dwa na trzy gospodarstwa domowe posiadają oszczędności, to większość Polaków lokuje swoje nadwyżki finansowe na nisko oprocentowanych dziś lokatach. Ponieważ w najbliższych latach trudno spodziewać się zmian w polityce monetarnej NBP, by skutecznie pomnażać majątek, Polacy muszą przychylniej spojrzeć na produkty inwestycyjne, łączące zysk przekraczający poziom inflacji z ryzkiem – tłumaczy Monika Szlosek, odpowiedzialna za ofertę inwestycyjno-oszczędnościową w Santander Bank Polska.

Wyniki pochodzą z badania „Finansowe DNA Polek i Polaków 2020”, wykonanego w wrześniu br. przez Instytut Badań Społecznych i Rynkowych IBRiS na zlecenie Santander Bank Polska. Raport z badania został powstał we współpracy z firmą analityczną Analizy Online SA. Badanie ogólnopolskie zrealizowano na pełnoletnich mieszkańcach Polski metodą (CATI). Próba wyniosła 1002 osób.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: