eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 6 pytań o PPK

6 pytań o PPK

2019-06-29 00:15

6 pytań o PPK

Jak dokładnie działają PPK? © sasun Bughdaryan - Fotolia.com

Ustawa o PPK stała się faktem. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać wraz z początkiem 2019 roku, a już od 1 lipca pierwsi Polacy zaczną gromadzić dodatkowe oszczędności. Obowiązkiem włączenia się do programu na początku zostaną objęte największe firmy. Potem, przez kolejne 1,5 roku dołączać będą do nich kolejne, mniejsze podmioty. I wprawdzie zasadniczym założeniem PPK jest odkładanie pieniędzy z przeznaczeniem na jesień życia, to jednak warto wiedzieć, że część inwestycyjna programu można uzupełnić o ochronę ubezpieczeniową.

Przeczytaj także: Pracownicze Plany Kapitałowe - kiedy wejdą w życie i czy są obowiązkowe?

Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to duża zmiana nie tylko dla polskiego systemu emerytalnego, ale również dla pracodawców. Ci z nich, którzy zatrudniają ponad 250 pracowników wdrożenie nowego rozwiązania rozpoczną najwcześniej - już od 1 lipca br.

Przypomnijmy, PPK to uchwalony w minionym roku projekt dobrowolnego rozwiązania, służącego długoterminowemu oszczędzaniu. Jego głównym założeniem jest podniesienie bezpieczeństwa finansowego Polaków.
- Start PPK to bardzo ważny moment. Program ma szansę upowszechnić wiedzę na temat finansowego bezpieczeństwa m.in. na emeryturze i zmotywować Polaków do odkładania i oszczędzania. To potrzebne, bo emerytury są niskie w stosunku do ostatniej pensji, a będą jeszcze niższe. Te niekorzystne proporcje da się zniwelować tylko dodatkowym, systematycznym odkładaniem pieniędzy na późniejsze lata życia - mówi Konrad Kluska, Członek Zarządu Compensa Życie odpowiedzialny w firmie za obszar PPK.

W przeddzień uruchomienia PPK warto poznać ich specyfikę. Oto 6 często pojawiających się pytań, na które warto znać odpowiedzi przed uruchomieniem PPK.

1. Czy i kiedy przystąpię do PPK?


Proces wdrażania PPK podzielony jest na kilka etapów. O terminie przystąpienia przedsiębiorstwa do programu decyduje jego wielkość, określana liczbą pracowników (pod uwagę brany jest stan z końca ubiegłego roku).

Terminarz dla poszczególnych kategorii przedsiębiorstw jest następujący:
 • 1 lipca 2019 r. – powyżej 250 pracowników,
 • 1 stycznia 2020 r. – powyżej 50 pracowników,
 • 1 lipca 2020 r. – powyżej 20 pracowników,
 • 1 stycznia 2021 r. – pozostałe przedsiębiorstwa oraz podmioty z sektora finansów publicznych.

PPK obejmą wszystkie osoby zatrudnione w wieku od 18 do 54 lat, za które pracodawca opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Uczestnictwo w PPK osób w przedziale wiekowym 55-69 lat uzależnione będzie od złożenia przez nich oświadczenia woli. Program nie obejmie osób samozatrudnionych, służb mundurowych i rolników.

fot. sasun Bughdaryan - Fotolia.com

Jak dokładnie działają PPK?

Każdy uczestniczący w PPK pracownik będzie gromadził pieniądze na indywidualnym koncie, utworzonym w ramach programu.


2. Jak dokładnie działają PPK?


Każdy uczestniczący w PPK pracownik będzie gromadził pieniądze na indywidualnym koncie, utworzonym w ramach programu. Te pieniądze będą następnie inwestowane przez oferenta PPK, z którym pracodawca podpisał umowę.

Środki na koncie będą pochodziły z 3 źródeł:
 • wpłaty własne pracownika w wysokości 2% wynagrodzenia brutto (odprowadzana z wynagrodzenia netto), które mogą być na życzenie pracownika powiększone o kolejne 2%,
 • wpłaty pracodawcy w wysokości minimum 1,5% wynagrodzenia brutto, które mogą być zwiększone o kolejne 2,5%,
 • wpłaty Skarbu Państwa – jednorazowo 250 zł w formie kwoty powitalnej i 240 zł raz w roku.

Przed podjęciem decyzji o pozostaniu w PPK warto postarać się o prognozę kwoty przyszłych oszczędności. Można to zrobić przy pomocy dostępnych w Internecie narzędzi, m.in. na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju, gdzie przewidywaną kwotę oszczędności obliczyć można przy pomocy kalkulatora PPK.

Wypłata środków po 60. roku życia zakłada możliwość przekazania pracownikowi do 25% oszczędności jednorazowo i resztę w co najmniej 120 ratach przez minimum 10 lat.

3. Czy PPK to tylko oszczędności?


Inwestycyjna część PPK to główny element programu. Pracownicy będą więc przede wszystkim gromadzić oszczędności. Jednak dzięki temu, że wśród oferentów znajduje się towarzystwo ubezpieczeń, będą mogli także wybrać PPK poszerzone o część ochronną. Co to oznacza?
- Rozwiązanie, jakie proponuje Compensa to dla pracowników szansa, by zabezpieczyć się finansowo także na wypadek niespodziewanych zdarzeń jak śmierć czy trwałe inwalidztwo w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W takiej sytuacji jako ubezpieczyciel wypłacimy pracownikowi świadczenie z tytułu polisy, o którą został rozszerzony standardowy zakres PPK – tłumaczy Konrad Kluska.

4. Kto będzie zarządzać moimi pieniędzmi?


Wybór podmiotu, który będzie zarządzał oszczędnościami kadry, spoczywa na pracodawcy, który może skonsultować swoją decyzję ze związkami zawodowymi lub reprezentacją pracowników. Firmy uprawnione do oferowania PPK to: towarzystwa funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwa emerytalne, pracownicze towarzystwa emerytalne i towarzystwa ubezpieczeń. Każda firma zainteresowana włączeniem do swoich produktów PPK, musi postarać się o wpis do odpowiedniej ewidencji. Obecnie wpisanych do niej jest 16 oferentów.

5. Czy mam obowiązek uczestniczenia w PPK?


Nie. Co prawda pracownicy zapisywani są do programu automatycznie, ale mogą w dowolnym momencie zrezygnować. Aby to zrobić, muszą złożyć deklarację u swojego pracodawcy, który przekaże tę informację do odpowiedniej instytucji finansowej.
- Wchodzące w życie prawo zakłada, że nieuczestniczący w PPK obywatele będą do programu zapisywani ponownie co 4 lata. Kto po tym czasie podtrzyma decyzję o rezygnacji, będzie musiał to ponownie zadeklarować – dodaje Konrad Kluska z Compensy Życie.

6. Czy mogę wypłacić pieniądze przed emeryturą?


Środki gromadzone w PPK to prywatne oszczędności, które mają służyć celom emerytalnym. Podlegają dziedziczeniu i można nimi dysponować wedle uznania, a więc także wypłacić. Trzeba jedynie pamiętać, że pieniądze wycofane z PPK przed 60. rokiem życia zostaną pomniejszone o:
 • podatek od zysków kapitałowych,
 • 30% wartości wpłat pochodzących od pracodawcy, ta część wpłat trafi na konto emerytalne uczestnika w ZUS-ie,
 • dopłaty Skarbu Państwa

Przed ukończeniem 45 lat można także całość środków wypłacić na pokrycie wkładu własnego przy kredycie na budowę domu lub zakup mieszkania. W takiej sytuacji pieniądze trzeba będzie zwrócić do PPK (w ciągu maksymalnie 15 lat w nieoprocentowanych ratach). Poza tym do 25% można wypłacić bez konieczności zwrotu w przypadku ciężkiej choroby pracownika, jego małżonka lub dziecka.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • czarnamatka / 2019-08-28 22:45:00

  na początku to wiadomo że będzie dużo pytań, bo w końcu dla nas jako kraju to jest to nowość, także tutaj nie ma co się zupełnie temu dziwić. Tylko najważniejsze żebyśmy odpowiednio wykorzystali taką szansę odpowiedz ] [ cytuj ]

 • stosia / 2019-10-13 19:41:25

  wszędzie tylko pytania jak będzie itp. My naprawdę nie potrafimy się cieszyć i doceniać to co zostało nam dane żeby poprawić swój byt i nie mieć głodowych emerytur jak teraz co to niektórzy odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: