eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 2/3 Polaków nie wie, czy skorzysta z PPK

2/3 Polaków nie wie, czy skorzysta z PPK

2019-10-29 13:22

2/3 Polaków nie wie, czy skorzysta z PPK

Polacy nie wiedzą czy skorzystają z PPK © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pracownicze Plany Kapitałowe stały się faktem w lipcu br. Mówiło się o nich zresztą już dużo wcześniej. Tym bardziej zaskakujący może wydawać się fakt, iż większość Polaków ciągle nie zdecydowała, czy w PPK pozostanie. Z badania zrealizowanego przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia dla Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że decyzji w tej kwestii nie podjęło jeszcze 65% z nas. Co czwarty z badanych uważa, że PPK ma więcej plusów niż minusów, a co piąty formułuje przeciwną opinię.

Przeczytaj także: Co było inspiracją do stworzenia PPK?

Jak przekonuje Małgorzata Rusewicz, Wiceprezes Zarządu IZFiA, kluczową dla sukcesu PPK kwestią jest podjęcie działań edukacyjnych i to nie tylko takich, które wskazywałyby na korzyści płynące z programu, ale również przybliżających społeczeństwu mechanizmy działania rynku kapitałowego, prowadzone w szczególności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, odpowiadającym obecnie za zatrudnienie przeszło 70% potencjalnych uczestników PPK.

Badania zrealizowane dla Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami wskazują, że aż 2/3 (65%) aktywnych zawodowo Polaków nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji w kwestii skorzystania bądź rezygnacji z uczestnictwa w PPK. Zdecydowanych na ten sposób gromadzenia kapitału jest obecnie 18% badanych, a 17% zamierza się z tego wycofać.

Co czwarty badany zgodził się ze stwierdzeniem, że PPK ma więcej zalet niż wad, a co piąty miał odmienne zdanie, większość (54%) miała jednak kłopoty z oceną programu. Jako główne zalety przywoływane były: możliwość odłożenia dodatkowych środków do wykorzystania na emeryturze do wykorzystania na emeryturze (63%), otrzymanie wkładu finansowego od pracodawcy (61%) oraz od państwa (60%). Z kolei najczęściej wskazywanymi wadami były: obniżenie wynagrodzenia (75%), brak zaufania (69%) oraz obawa o opłacalność tej formy oszczędzania na przyszłość (69%).
– Polacy są zmęczeni ciągłymi zmianami w systemie emerytalnym. Ostatnia reforma i planowane zmiany dotyczące m.in. transferu kapitału z OFE do ZUS lub TFI sprawiły, że spora część z nas boi się zbiorowego oszczędzania, a to w połączeniu z niskim poziomem wiedzy ekonomicznej wśród Polaków nie służy wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Właśnie dlatego niezmiernie ważne by różne instytucje z rynku finansowego, a także instytucje publiczne, zintensyfikowały działania edukacyjne przybliżające nie tylko mechanizmy funkcjonowania i zalety PPK, ale również wiedzę jak wybrane przez firmy TFI będą w bezpieczny sposób pomnażać środki przyszłych emerytów. Szczególnie istotne jest, by taki przekaz dotarł do pracowników małych i średnich firm, które mają dołączyć do PPK de facto w przyszłym roku a zatrudniają 8 z 11,5 mln potencjalnych uczestników programu – mówi Małgorzata Rusewicz, Wiceprezes Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. – Trzeba również na każdym kroku podkreślać, że obecne zmiany to krok w dobrym kierunku – wzorujemy się na rozwiązaniach, które na zachodzie funkcjonują z sukcesem. To rola wszystkich podmiotów zaangażowanych we wdrożenie PPK, w tym pracodawców, którzy powinni aktywnie uczestniczyć w tym procesie. Izba Zarządzających Finansami i Aktywami zamierza wspierać kooperację między przedsiębiorcami a instytucjami finansowymi oraz wszelkie działania edukacyjne mające na celu przybliżenie Polakom mechanizmów działania PPK i TFI – dodaje.

fot. mat. prasowe

Polacy o PPK

Za główną wadę PPK Polacy uważają obniżkę wynagrodzenia.


Mimo że o Pracowniczych Planach Kapitałowych mówi się już niemal od roku, wielu Polaków nadal ma mgliste pojęcie na ich temat. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia jedynie 40% deklaruje, że wie czym są Pracownicze Plany Kapitałowe, kojarząc je przede wszystkim z gromadzeniem dodatkowych środków na emeryturę. Co więcej, tylko co dziesiąty respondent potrafi wskazać na czym dokładnie polega to rozwiązanie.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na próbie 1183 Polaków w wieku 20-55 lat. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: