eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zdolność kredytowa Polaków I 2015

Zdolność kredytowa Polaków I 2015

2015-02-16 00:20

Zdolność kredytowa Polaków I 2015

Na mieszkanie pożyczysz więcej © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, w styczniu zdolność kredytowa ponownie wzrosła. Zamieszanie wokół kredytów we frankach szwajcarskich, kreowany przez pokrzywdzonych i ich obrońców oraz nagłaśniany przez media negatywny wizerunek banków i konieczność wpłacenia wyższych środków własnych nie zachęca jednak do sięgania po długoterminowe zobowiązanie.

Przeczytaj także: Zdolność kredytowa VI 2023: największe mieszkanie kupimy w Katowicach

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, w styczniu zdolność kredytowa ponownie wzrosła. Zamieszanie wokół kredytów we frankach szwajcarskich, kreowany przez pokrzywdzonych i ich obrońców oraz nagłaśniany przez media negatywny wizerunek banków i konieczność wpłacenia wyższych środków własnych nie zachęca jednak do sięgania po długoterminowe zobowiązanie.

Od połowy stycznia o kredytach hipotecznych, głównie we frankach szwajcarskich, mówiło się bardzo dużo. Wszystko za sprawą nagłego wzrostu kursu tej waluty po tym, jak Szwajcarski Bank Narodowy ogłosił, że nie będzie dalej go bronić. Decyzja ta spowodowała, że zamiast około 3,5 złotego za jednego franka szwajcarskiego, trzeba było przez chwilę płacić nawet ponad 5 złotych. Na szczęście, później kurs ustabilizował się w okolicach 4,2 – 4,3 złotego, a po kilku dniach spadł do około 4 złotych. Droższa waluta przełożyła się na znaczny wzrost raty, a także kapitału pozostałego do spłaty (wyrażonego w złotych). Zaowocowało to ożywionymi dyskusjami na temat konieczności pomocy kredytobiorcom spłacającym kredyty walutowe, prowadzonymi na różnych szczeblach. Rząd wspólnie z Komisją Nadzoru Finansowego i przedstawicielami banków zastanawia się nad skuteczną metodą pomocy osobom, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Szczegóły nadal nie zostały jednak ustalone, a porozumienie, które mogłoby faktycznie uratować budżety wielu gospodarstw, jest sprawą bardzo odległą.

Obecnie kredytów walutowych praktycznie się nie udziela i warto tu przypomnieć, że wprowadzenie tego ograniczenia kilka lat temu również spotkało się z wieloma głosami protestu. Mogą z nich, co prawda, skorzystać osoby uzyskujące dochód w danej walucie, ale marże są bardzo wysokie. Co więcej, w ostatnich dniach również kredyty złotowe zaczęły rodzić kontrowersje. To ze względu na konstrukcję ich oprocentowania. Jest ono zmienne, oparte o stałą marżę i zmienny WIBOR. Jego wysokość jest pośrednio uzależniona od wysokości stóp procentowych, jednak decydujące są informacje o oprocentowaniu kredytów na rynku międzybankowym, podawane przez największe banki. To właśnie budzi zastrzeżenia części kredytobiorców.

Niemniej jednak WIBOR 3M spadł już do poziomu 1,96%, a niższa stawka bazowa oznacza tańszy kredyt i sprawia, że rośnie kwota pożyczki, jaką możemy dostać od banku. Zyskują więc osoby, które wcześniej zaciągnęły zobowiązanie, jak i nowi kredytobiorcy. Negatywny wydźwięk ostatniej sytuacji, na pewno jednak nie zachęca do wiązania się umową na kilkadziesiąt lat, gdyż należy mieć na uwadze fakt, że oprocentowanie za jakiś czas zacznie rosnąć.

Zdolność kredytowa, przynajmniej ta liczona dla modelowych kredytobiorców*, zwiększa się jednak również dzięki lepszym dochodom wnioskodawców. Tradycyjnie, średnia podawana przez GUS była w grudniu zdecydowanie wyższa niż w poprzednim miesiącu. Tym razem wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wyniósł aż 9,4% i osiągnęło ono poziom prawie 4 380 złotych.
Michał Krajkowski, główny analityk, Notus Doradcy Finansowi:
- Analizując dostępność kredytu należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Z jednej strony jest to możliwa do uzyskania kwota kredytu, a ta w ostatnim czasie wzrosła. Nie należy jednak zapominać, że jest to wzrost tylko chwilowy, gdyż wpływ na niego wywarły wysokie wynagrodzenia w grudniu. Jednak co roku jest to miesiąc znacząco odbiegający od innych okresów i możemy być niemal pewni, że w styczniu wynagrodzenia spadną i zdolność kredytowa zmaleje. Analizując dostępność kredytu w 2015 roku nie należy jednak zapominać o nowych wymogach dotyczących wkładu własnego. Od tego roku niezbędne jest wniesienie minimum 10 procent środków własnych i jest to czynnik ograniczający możliwość zadłużenia dla części kredytobiorców.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: