eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty we frankach: gdzie mieszkają "frankowicze"?

Kredyty we frankach: gdzie mieszkają "frankowicze"?

2015-02-10 11:39

Kredyty we frankach: gdzie mieszkają "frankowicze"?

Gdzie mieszkają frankowicze? © bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Warszawa, Trójmiasto, Poznań i Wrocław to lokalizacje, w których zamieszkuje największa ilość osób zadłużonych we franku szwajcarskim. Na drugim biegunie plasują się południowo-wschodnie regiony naszego kraju, chociaż tutaj wyjątkiem są Ryki, Lesko, Puławy i Świdnik.
Dane udostępnione przez Biuro Informacji Kredytowej pokazują, że rzesza frankowiczów przypadająca na 100 dorosłych mieszkańców najliczniejsza jest w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Trójmieście. W tych właśnie aglomeracjach na 100 osób kredyty we frankach posiada od 15 do 20 przedstawicieli pokolenia X (32 – 46 lat) i od 6 do 9 millennialsów
- Wyższe nasycenie kredytami walutowymi występuje jednak nie tylko w zamożnych powiatach Polski, ale również na Warmii i Mazurach – w powiatach o niskich przeciętnych dochodach i relatywnie wyższym bezrobociu – mówi prof. Waldemar Rogowski, ekspert Biura Informacji Kredytowej.

We wschodniej i centralnej Polsce (poza aglomeracjami warszawską i łódzką), kredyty we frankach ma maksymalnie dwa procent dorosłych mieszkańców. Być może ich liczba jest jeszcze mniejsza, ponieważ mieszkańcy Polski powiatowej nabywają mieszkania w dużych miastach, w zestawieniu natomiast mogą być traktowani jako mieszkańcy powiatów, które w przyszłości zamierzają opuścić. W większości dużych aglomeracji nasycenie kredytami walutowymi sięga 9% liczby dorosłej ludności.

fot. mat. prasowe

Liczba kredytobiorców frankowych urodzonych w latach 1967-1981 na 100 dorosłych mieszkańców

Najmniej osób z pokolenia X posiadających kredyt we franku mieszka w południowo – wschodniej Polsce.


Kredytobiorców frankowych z pokolenia X, na które przypada 65% frankowiczów i 72% wartości kredytów, najwięcej mieszka w największych miastach Polski (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i w Trójmieście). Najmniej osób z pokolenia X posiadających kredyt we franku mieszka w południowo – wschodniej Polsce.

Poniższa tabela prezentuje:


Kolumna „Udział” - udział osób z kredytem we frankach w stosunku do ogółu dorosłych Polaków w danym mieście. Przykład: w Warszawie 7,6% dorosłych ma kredyt we frankach.
Kolumna „Udział X” – udział osób z pokolenia X z kredytem we frankach w stosunku do osób z pokolenia X w danym mieście. Przykład: w Warszawie 18,6% osób z pokolenia X ma kredyt we frankach w stosunku do ogółu osób z pokolenia X w tym mieście.

fot. mat. prasowe

Tabela - kredyty we frankach

W kolumnie "Udział" zaprezentowano udział osób z kredytem we frankach w stosunku do ogółu dorosłych Polaków w danym mieście.


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Prawo bankowe

    Witam, mam pytanie, czy jak spłaciłem wcześniej kredyt mogę starać się o zwrot prowizji banku? Ostatnio jakaś firma reklamowała się w ...

  • Pytanie o kredyt

    Witam, posiadam kredyt w jednym z banków, 50 tys. zł, oprocentowanie 9,90%. Chciałbym spłacić wcześniej kredyt, a moje pytanie brzmi czy ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: