eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kolejna SKOK do przejęcia. KNF szuka chętnego banku

Kolejna SKOK do przejęcia. KNF szuka chętnego banku

2015-03-26 21:49

Kolejna SKOK do przejęcia. KNF szuka chętnego banku

KNF szuka banku chętnego do przejęcia SKOK Wesoła © Roman Levin - Fotolia.com

Kolejna Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa będzie prawdopodobnie przejęta przez bank. Komisja Nadzoru Finansowego szuka chętnego do przejęcia SKOK Wesoła w Mysłowicach. Jeśli dojdzie do przejęcia, będzie to trzecia tego typu operacja.

Przeczytaj także: KNF: PKO BP przejmie SKOK Wesoła. To trzecia SKOK przejmowana przez bank

SKOK znajdującą się w trudnej sytuacji finansowej może przejąć inna SKOK (o ile sama będzie w wystarczająco dobrej kondycji finansowej), albo bank krajowy. W ostateczności kasa może być zlikwidowana. Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że żadna działająca w Polsce SKOK nie spełnia ustawowych warunków do bezpiecznego przejęcia mysłowickiej kasy, co otwiera drogę do ewentualnego przejęcia tej kasy przez bank.

KNF w terminie 30 dni oczekuje na zgłoszenia banków krajowych zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji SKOK Wesoła. Banki mogą zgłaszać zainteresowanie do KNF do 27 kwietnia 2015 r. włącznie.

SKOK Wesoła w Mysłowicach boryka się z poważnymi problemami finansowymi. W kasie tej od 22 maja 2014 roku działa zarządca komisaryczny. SKOK Wesoła funkcjonuje od 1993 roku, dysponuje siecią 70 oddziałów w 12 województwach.

Jeśli do KNF zgłosi się bank zainteresowany przejęciem Kasy, będzie to trzecie przejęcie SKOK w kraju. Wcześniej – w połowie sierpnia 2014 roku – Alior Bank przejął Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową im. Św. Jana z Kęt, a na początku grudnia ubiegłego roku bank Pekao otrzymał zgodę na przejęcie SKOK im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach.

Nadzór KNF nad systemem SKOK sprawowany jest na podstawie ustawy o SKOK, która weszła w życie 27 października 2012 r. oraz jej nowelizacji, która obowiązuje od 12 czerwca 2013 r.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: