eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo

Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo

2013-10-23 12:34

Piąty kolejny miesiąc rosły wydatki budowlane w Stanach Zjednoczonych. Opublikowane z opóźnieniem związanym z kłopotami budżetowymi w USA dane za sierpień wykazały 0,6% zwyżki.

Przeczytaj także: Brytyjczycy coraz bardziej wierzą we wzrost cen mieszkań

Rynki finansowe


Realizacja zysków, jakiej jesteśmy dziś świadkami w trakcie przedpołudniowych notowań na europejskich giełdach, w żadnej mierze nie zmienia pozytywnego obrazu rynków akcji.

Korzystna reakcja na opublikowane wczoraj dane z amerykańskiego rynku pracy, a przede wszystkim ton komentarzy towarzyszący tym danym najlepiej pokazują obecne postrzeganie sytuacji przez inwestorów. Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła we wrześniu o 148 tys., co były interpretowane jako rozczarowujący wynik, zwiększający prawdopodobieństwo dalszego odsunięcia w czasie ograniczenia skupu aktywów w USA. Jednocześnie jednak zrewidowano mocno w górę dane za sierpień, a stopa bezrobocia we wrześniu zmniejszyła się do 7,2%. Te dwa elementy to jednak argument za podjęciem przez Rezerwę Federalną decyzji o ograniczeniu skupu jeszcze w tym roku. Jesteśmy jednak w takim momencie, że inwestorzy na złe wiadomości nie zwracają uwagi i upatrują powodów do zwyżek. Wzrost cen obligacji również dobitnie pokazuje, jak duże są oczekiwania na to, że Rezerwa Federalna nie zmieni w tym roku polityki.

Symboliczne jest zakończenie recesji w Hiszpanii. Po 2 latach systematycznego spadku w III kwartale tamtejszy PKB podniósł się o 0,1%. Takie dane były oczekiwane przez ekonomistów, ale dla inwestorów stanowią wyraźne potwierdzenie wychodzenia europejskich gospodarek z kłopotów. Niewielka skala poprawy koniunktury równocześnie udowadnia, że aktualny pozostaje dylemat związany z oceną nieproporcjonalnie dużych zwyżek cen akcji względem poprawy kondycji gospodarczej.

Rynki nieruchomości


Piąty kolejny miesiąc rosły wydatki budowlane w Stanach Zjednoczonych. Opublikowane z opóźnieniem związanym z kłopotami budżetowymi w USA dane za sierpień wykazały 0,6% zwyżki. Miesiąc wcześniej było to 1,4%. W skali roku sierpniowy wzrost wyniósł 6,5%, więcej niż w 8 pierwszych miesiącach tego roku (5,9%). Tempo wzrostu było najszybsze od maja, co pokazuje, że rynek budowlany znalazł się znów w fazie przyspieszenia. Niemniej jednak trudno nie zauważać utrzymującej się nierównowagi rozwoju, który napędzany jest głównie wydatkami na projekty mieszkaniowe.

Wciąż lepsza koniunktura utrzymuje się w segmencie prywatnym. Tu wzrost w skali miesiąca wyniósł 0,7% (w ujęciu rocznym zwyżka sięgała 11,3%), z czego w przypadku projektów mieszkaniowych było to 1,2% (ponad 18% r/r), a niemieszkaniowych 0,1% (0,2% r/r). Tak wysokich wydatków w segmencie mieszkaniowym nie było od 5 lat. W segmencie publicznym wzrost wyniósł 0,4% (w ujęciu rocznym mieliśmy regres o 2,4%). Wydatki federalne obniżyły się o 3,8%, a stanowe i władz lokalnych zwiększyły o 0,8%.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: