eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wydatki budowlane w USA pod presją

Wydatki budowlane w USA pod presją

2013-10-02 11:47

Sierpień był drugim kolejnym miesiącem spadku wydatków budowlanych w Stanach Zjednoczonych. W skali miesięcznej poszły w dół o 0,6%, najmocniej od lipca 2011 r.

Przeczytaj także: Kolejne oznaki słabnięcia koniunktury na amerykańskim rynku mieszkaniowym

Rynki finansowe


Opublikowany dziś przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych Wskaźnik Rynku Pracy wykazał we wrześniu nieznaczną poprawę na rynku pracy w Polsce. Jednak jak zauważają specjaliści BIEC dominuje pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych nad zjawiskami związanymi z ożywieniem koniunktury gospodarczej. Poprawa kondycji gospodarki jest w dalszym ciągu zbyt słaba i trwa za krótko, by stopa bezrobocia znacząco i trwale się zmniejszyła. Gdyby z danych o bezrobociu wyeliminować czynniki sezonowe, to stopa bezrobocia utrzymywałaby się na niezmienionym poziomie.

Taka diagnoza jest dobrym tłem dla dzisiejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Potwierdza, że nie ma powodów, by w perspektywie najbliższych miesięcy koszt pieniądza miał ulec zmianie. Nic nie wskazuje, by ożywienie gospodarcze załamywało się, co skłaniałoby do dalszego zmniejszania stóp procentowych, a nie ma przy tym symptomów sugerujących nasilanie się inflacji w następstwie poprawy koniunktury ekonomicznej, czego efektem mogłoby być zaostrzenie kursu w polityce monetarnej.

Można zakładać, że decyzja RPP nie będzie miała dziś wpływu na krajowe rynki finansowe, a ich zachowanie determinować będą sygnały ze świata. Rozczarowujące wyniki finansowe sieci handlowej Tesco za I półrocze roku obrachunkowego w połączeniu z niepewnością co do dalszych losów budżetu w USA ciążą giełdom i surowcom. Po południu kluczowy będzie raport ADP na temat liczby nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA i decyzje Banku Anglii i EBC odnośnie do polityki pieniężnej.

Rynki nieruchomości


Sierpień był drugim kolejnym miesiącem spadku wydatków budowlanych w Stanach Zjednoczonych. W skali miesięcznej poszły w dół o 0,6%, najmocniej od lipca 2011 r. Miesiąc wcześniej zniżka wyniosła 0,4%.

Wynik z sierpnia był mocno rozczarowujący, bo ekonomiści liczyli na wzrost o 0,5%. Złożył się na niego 0,5-proc. regres w wydatkach prywatnych, który był pochodną mniejszych wydatków na projekty niemieszkaniowe. W tym przypadku zniżka sięgała aż 1,7% podczas gdy w segmencie mieszkaniowym mieliśmy poprawę o 0,9%, co przełożyło się na najwyższe wydatki od stycznia 2009 r. W sektorze publicznym spadek wyniósł 0,8%. Wydatki federalne podniosły się o 0,3%, a stanowe i agencji lokalnych poszły w dół 0,9%.

W ujęciu rocznym zwyżka wydatków budowlanych sięgała 9%, więc pozytywne trendy utrzymały się. Pojawiają się jednak głosy, że przy takim tempie wzrostu trudno liczyć, by budownictwo mogło być koniem pociągowym koniunktury gospodarczej.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: