eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słabnie budownictwo mieszkaniowe w USA

Słabnie budownictwo mieszkaniowe w USA

2013-10-17 11:16

Słabiej od oczekiwań wypadł październikowy indeks NAHB, obrazujący koniunkturę na amerykańskim rynku budownictwa mieszkaniowego. Poszedł w dół do 55 pkt z 57 pkt (po rewizji z 58 pkt) we wrześniu.

Przeczytaj także: Lekkie osłabienie koniunktury w niemieckim sektorze budowlanym

Rynki finansowe


Wrześniowe dane o płacach i zatrudnieniu w Polsce, trudno uznawać za przełomowe. Zwyżka wynagrodzeń, choć przyspieszyła do 3,6% w ujęciu rocznym to pozostała na niskim poziomie, a zatrudnienie nadal się obniżało, o 0,3% w skali roku. Regres zatrudnienia był najmniejszy w tym roku, wzrost wynagrodzeń najwyższy od lutego. W obu przypadkach wrześniowe wyniki były lepsze od 6- i 12-miesięcznej średniej, co potwierdza postępujące ożywienie koniunktury. Dziś jednak kluczowe jest pytanie, nie o jego obecność, a skalę. A w tym wypadku wciąż pozostawia ona wiele do życzenia.

Taką wymowę miała też najnowsza Beżowa Księga w USA, obrazująca oceny koniunktury wyrażane we wrześniowym badaniu Rezerwy Federalnej. Ożywienie koniunktury określane jest jako skromne do umiarkowanego, a przewidywania przedsiębiorców cechuje optymizm, ale ostrożny.

W kontekście kondycji amerykańskiej i globalnej gospodarki trzeba rozpatrywać wyniki spółek w USA i ich prognozy na resztę tego roku. Rozczarowujące okazały się przewidywania eBay, giganta z branży e-commerce, słabo wypadła sprzedaż IBM w III kwartale, co pozwoliło jedynie na podtrzymanie prognozy tegorocznego zysku.

Te doniesienia wynikowe będą się dziś ścierać z wiadomością o porozumieniu w sprawie zwiększenia limitu zadłużenia w USA. Sprawę można już praktycznie uznać za zamkniętą, ale też trudno liczyć na długofalowy impuls do wzrostów z tego powodu. Znów będą liczyć się dane gospodarcze i wyniki firm.

Rynki nieruchomościSłabiej od oczekiwań wypadł październikowy indeks NAHB, obrazujący koniunkturę na amerykańskim rynku budownictwa mieszkaniowego. Poszedł w dół do 55 pkt z 57 pkt (po rewizji z 58 pkt) we wrześniu. Był to najsłabszy wynik od 4 miesięcy. Wszystkie 3 składowe indeksu obniżyły się w takim samym stopniu. Oceny bieżącej sprzedaży podliczono na 58 pkt, wskaźnik odnoszący się do przewidywanej sprzedaży w perspektywie 6 miesięcy spadł do 62 pkt, a zainteresowanie kupujących oceniono na 44 pkt. Przy analizie tego wskaźnika punktem odniesienia jest 50 pkt, powyżej których mówi się o pozytywnych tendencjach, a poniżej o spowolnieniu w branży.

Liczba wystawionych na sprzedaż mieszkań w budynkach wielorodzinnych w Tokio i okolicach wzrosła we wrześniu najbardziej od 17 miesięcy. Zwyżka w skali roku wyniosła 77%. Takie ożywienie podaży wiązane jest z planowanym na kwiecień 2014 r. podniesieniem podatku od sprzedaży. Zachęca to kupujących do przyspieszania decyzji, a deweloperów do zwiększania podaży. W całym 2013 r. ma być najwyższa od 2007 r.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: