eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Brytyjczycy coraz bardziej wierzą we wzrost cen mieszkań

Brytyjczycy coraz bardziej wierzą we wzrost cen mieszkań

2013-10-18 13:47

Październikowa ankieta wśród Brytyjczyków na temat cen mieszkań wykazały dalszy wzrost optymizmu na rynku. Wskaźnik HPSI, opracowywany przez Knight Frank i Markit, odnoszący się do postrzeganie bieżących tendencji cenowych, podobnie zresztą jak Future HPSi, obrazujący oczekiwania cenowe, osiągnęły rekordowe poziomy w historii tego badania, sięgającej lutego 2009 r.

Przeczytaj także: Słabnie budownictwo mieszkaniowe w USA

Rynki finansowe


Przyspieszenie wzrostu chińskiego PKB było powszechnie spodziewane, bo dane gospodarcze za lipiec i sierpień wskazywały na poprawę koniunktury. Wzrost tamtejszej gospodarki o 7,8% w III kwartale oznacza bardziej stabilizowanie się jej sytuacji, niż ponowne wejście na ścieżkę przyspieszonego rozwoju. Taką diagnozę potwierdzają wrześniowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W obu przypadkach progres był słabszy niż miesiąc wcześniej. Wyniósł odpowiednio 10,2% oraz 13,3%. W sierpniu było to 10,4% oraz 13,4%. Minimalnie słabsze było też tempo wzrostu inwestycji w aglomeracjach miejskich, które sięgnęło 20,2% wobec 20,3% w sierpniu. To pokazuje, że okres słabszego tempa wzrostu chińskiej gospodarki może potrwać dłużej.

Dla rynków finansowych nie ma to dziś większego znaczenia, bo pozostają pod wpływem pozytywnego rozstrzygnięcia w sprawie limitu zadłużenia USA. Korzystnie na nastroje oddziałują też wyniki dużych amerykańskich firm, wypracowane w III kwartale. Ostatnim przykładem jest Google, który zarobił w tym okresie więcej niż oczekiwano. Znów pozytywnych zaskoczeń jest zdecydowanie więcej niż rozczarowań. Dziś uwagę inwestorów skupiać będą General Electric oraz Morgan Stanley.

Na krajowym podwórku mamy dziś realizację zysków z akcji średniej wielkości banków, a pretekstem do niej jest ostrzeżenie Alior Banku przed stratą za III kwartał. Pojawiają się też głosy, że firma będzie zmuszona podnieść w I połowie 2014 r. kapitał. Jej akcje tracą dziś około 20%. Przecena nie dotyka natomiast największych reprezentantów branży, Pekao i PKO BP.

Rynki nieruchomości


Październikowa ankieta wśród Brytyjczyków na temat cen mieszkań wykazały dalszy wzrost optymizmu na rynku. Wskaźnik HPSI, opracowywany przez Knight Frank i Markit, odnoszący się do postrzeganie bieżących tendencji cenowych, podobnie zresztą jak Future HPSi, obrazujący oczekiwania cenowe, osiągnęły rekordowe poziomy w historii tego badania, sięgającej lutego 2009 r. Pierwszy wskaźnik osiągnął 59,1 pkt w porównaniu z 57,9 pkt miesiąc wcześniej i 47,1 pkt na koniec 2012 r. Wskaźnik przyszłych cen podniósł się do 71,1 pkt z 69,6 pkt we wrześniu. W grudniu 2012 r. miał 53,1 pkt. Odczyt powyżej 50 pkt oznacza przewagę pozytywnych ocen. Wskaźnik HPSI ma prognostyczną wymowę jeśli chodzi o ceny mieszkań.

Wrzesień był kolejnym miesiącem spadku produkcji budowlano-montażowej w Polsce. Obniżyła się o 4,8% w skali roku, a po wyeliminowaniu czynników sezonowych o 6,7%. Zniżka dotknęła wszystkie segmenty rynku budowlanego. Najmocniej produkcja obniżyła się w zakresie wznoszenia budynków, o 7,8% w skali roku, a segmencie infrastrukturalnym o 7%, a w specjalistycznym o 4,1%.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Chińska gospodarka wykazuje bardziej oznaki stabilizacji koniunktury, niż jej trwałego przyspieszania
  • Dotychczas opublikowane wyniki amerykańskich spółek za III kwartał w większości były pozytywnym zaskoczeniem

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: