eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kolejne oznaki słabnięcia koniunktury na amerykańskim rynku mieszkaniowym

Kolejne oznaki słabnięcia koniunktury na amerykańskim rynku mieszkaniowym

2013-09-27 10:43

Liczba podpisanych umów kupna domów w USA spadła w sierpniu o 1,6% w skali miesiąca po tym, jak w lipcu poszła w dół o 1,4%. To kolejny znak wskazujący na słabnięcie koniunktury na amerykańskim rynku mieszkaniowym w następstwie wzrostu kosztów finansowania hipotecznego.

Przeczytaj także: Schłodzenie koniunktury na amerykańskim rynku nieruchomości

Rynki finansowe


Do przeszło 80% skoczyło w tym tygodniu średnie zaangażowanie w akcje aktywnie zarządzających aktywami w USA. To najwyższy poziom od 24 lipca i zdecydowanie wyższy niż w ostatnich tygodniach, kiedy wynosił od niecałych 35% zanotowanych 21 sierpnia do blisko 67% podliczone 11 września. Znów zatem optymizm inwestorów stał się niepokojąco wyskok, choć nie mamy jeszcze skrajnie wysokiego odczytu, jak na przykład na koniec stycznia tego roku, kiedy to średnie zaangażowanie w akcje przekroczyło 100%.

Tak znacznego optymizmu nie potwierdza natomiast ankieta Investors Intelligence. Wykazała w kończącym się tygodniu 44,3% byków i 20,6% niedźwiedzi, więc proporcje niewiele się przez tydzień zmieniły i wciąż daleko im do alarmistycznych 3:1. Ten wskaźnik ma jednak dużo bardziej średniookresową wymowę, niż podlegający szybszym wahaniom miernik zaangażowania aktywnych inwestorów na rynku akcji.

Czwartkowe notowania na świecie nic nie zmieniły, ale w przypadku naszego rynku nastręczyły wiele trudności. WIG wybił się ostatecznie powyżej tegorocznych maksimów, co jest wyraźnym sygnałem do kontynuacji zwyżkowej tendencji.
Pojawiają się przy tym głosy, że w związku ze zbliżaniem się do końca miesiąca, kiedy to wyznaczana będzie kolejna 3-letnia stopa zwrotu dla OFE, fundusze emerytalne mogą być zainteresowane jak najwyższymi wycenami akcji, pozwalającymi pokazać atrakcyjne stopy zwrotu. To może potem stać się orężem w walce o utrzymanie klientów, gdy będą musieli decydować, czy chcą pozostać w OFE.

Rynki nieruchomości


Liczba podpisanych umów kupna domów w USA spadła w sierpniu o 1,6% w skali miesiąca po tym, jak w lipcu poszła w dół o 1,4%. To kolejny znak wskazujący na słabnięcie koniunktury na amerykańskim rynku mieszkaniowym w następstwie wzrostu kosztów finansowania hipotecznego. W ujęciu rocznym utrzymał się jeszcze wzrost liczby podpisanych umów kupna domów, który wyniósł 2,9%. Te dane dają wyobrażenie o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Umowy są finalizowane po 1-2 miesiącach od podpisania.

Najnowsze dane pokazują, że koszt kredytów hipotecznych w USA obniżył się do 4,32% w przypadku 10-letniego kredytu o stałym oprocentowaniu. To najniższy poziom od 2 miesięcy.

Największy od 2007 r. wzrost cen odnotowano w sierpniu w irlandzkim Dublinie. W skali roku sięgnął 10,6%. W całej Irlandii zwyżka cen wyniosła 2,8%. Jako przyczynę tak dużego ruchu cen w górę w Dublinie wskazuje się ograniczoną podaż mieszkań.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: