eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Inwestorzy z lekkim optymimem czekają na decyzję Fed

Inwestorzy z lekkim optymimem czekają na decyzję Fed

2013-09-18 13:17

Z lekkim optymizmem inwestorzy czekają na dzisiejsze rozstrzygnięcia w sprawie przyszłej polityki pieniężnej w USA. Sprawa tak naprawdę ciągnie się od wielu miesięcy, więc warto tu przypomnieć sytuację, kiedy dyskutowano o rozpoczęciu QE3, czy też decydowały się lody działań Europejskiego Banku Centralnego na plu walki z kryzysem zadłużeniowym.

Przeczytaj także: Perspektywy gospodarki strefy euro najlepsze od 2009 roku

Rynki finansowe


Wtedy decyzje Fed i EBC, choć w bardzo dużym stopniu oczekiwane, dały mocny impuls rynkom finansowym, zwłaszcza giełdom. Dziś jesteśmy w nieco podobnych uwarunkowaniach - niby można oceniać, że ograniczenie skupu aktywów miało szansę zostać dawno zdyskontowane, a jednak i tak możemy być świadkami większego ruchu na rynkach. Logika sugerowałaby, że będzie to ruch w dół, bo przez ostatnie dni rynki akcji miały tendencję do wzrostu, a jednocześnie ograniczenie skupu aktywów będzie oznaczać zwrot w kierunku dotychczas prowadzonej polityki monetarnej. Co prawda wciąż będzie miała ona charakter mocno wspierający koniunkturę gospodarczą, ale jednak zeszlibyśmy z drogi coraz silniejszego wspierania na ścieżkę ograniczania tego wsparcia.

Z naszego punktu widzenia ważna będzie publikacja sierpniowej produkcji przemysłowej. Dowiemy się, jak bardzo po udanym lipcu, wyhamował jej wzrost, a skala tego cofnięcia pozwoli ocenić, czy rzeczywiście w lipcowych danych można upatrywać przełomu w aktywności naszej gospodarki. Poznane wczoraj informacje o płacach i zatrudnieniu takiego przełomu jeszcze nie doświadczyły. Można mówić wciąż jedynie o stagnacji na rynku pracy.

Rynki nieruchomości


Najszybszy od stycznia 2011 r. odnotowały w sierpniu ceny nowych mieszkań w 4 największych chińskich miastach. W skali roku 19% wzrostu miał miejsce w Guangzhou, 18% w Shenzhen, a po 15% w Pekinie i Szanghaju. W skali całego kraju zwyżki wystąpiły w 69 z 70 monitorowanych przez władze miast. Tak szybki wzrost to konsekwencja braku nowych działań osłabiających koniunkturę na rynku mieszkaniowym po tym, jak stery chińskiego rządu objął Li Keqiang.

Niechęć do takich działań jest zrozumiała w kontekście osłabienia tempa wzrostu gospodarczego w Państwie Środka, z jakim mamy do czynienia w ostatnich kwartałach. Schłodzenie rynku nieruchomości jeszcze bardziej spotęgowałoby problemy gospodarcze. Wzrostowe tendencje cenowe na rynku mieszkaniowym będą zapewne kontynuowane we wrześniu i październiku, bo tradycyjnie na te miesiące przypada sezonowy szczyt sprzedaży mieszkań. W przypadku cen na rynku wtórnym w Pekinie wzrost wyniósł 16%, w Szanghaju 11%.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: