eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Oszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków

Oszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków

2013-10-11 11:20

Oszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków

Oszczędzamy na zakup i remont nieruchomości © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Niespełna 5% Polaków oszczędza na swoją emeryturę. Większość ich oszczędności pokrywają za to wydatki na cele mieszkaniowe i poprawę jakości życia, bieżącą konsumpcję oraz wakacje. Pomimo kryzysu, coraz więcej Polaków deklaruje zamiar poniesienia dużych wydatków na poprawę warunków mieszkaniowych. Niestety, jak wskazują eksperci, wprowadzenie nowej Rekomendacji S może uniemożliwić realizację tej potrzeby znacznej części kupujących. Obecnie aż dwa z trzech kredytów hipotecznych zaciągane są z wkładem własnym poniżej 20% - czytamy w raporcie Expander Advisors, Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) i Domu Kredytowego Notus.

Przeczytaj także: Oszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków V 2014

Oszczędzamy na zakup i remont nieruchomości, nie oszczędzamy na emeryturę

Dr Mirosław A. Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF: - Jak wynika z naszej analizy, niezależnie od stanu koniunktury, oszczędności na cele związane z nieruchomością – zakup, remont lub modernizację są na pierwszym miejscu. Na drugim pod względem wskazań odnośnie celu oszczędzania są bieżące oszczędności na sfinansowanie konsumpcji, na trzecim - „wypoczynek”. Co ciekawe, oszczędzanie na emeryturę zajmuje dopiero dziewiąte, czyli ostatnie możliwe miejsce w hierarchii celów.

Mimo szerokiej społecznej dyskusji w temacie przyszłości emerytalnej, ten cel oszczędzania znajduje się cały czas na ostatnim miejscu. Odkładamy więc na zakup samochodu, sprzętu, ubrań czy wyjazd na urlop, a dopiero na końcu na zabezpieczenie starości.

Aleksandra Łukasiewicz, Doradca Zarządu Expander Advisors: - Jak wskazują badania, niestety cały czas nie zdajemy sobie sprawy, że im wcześniej zaczniemy oszczędzać na ten cel, tym lepiej. Aż 95 proc. nie posiada świadomości, że by zapewnić sobie spokojną przyszłość wystarczy odkładać nawet niewielkie sumy. Współczesny dwudziestolatek powinien odkładać na przykład 10 proc. swojego miesięcznego wynagrodzenia, trzydziestolatek już jednak 28 proc.

fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com

Oszczędzamy na zakup i remont nieruchomości

Niespełna 5% Polaków oszczędza na swoją emeryturę. Większość ich oszczędności pokrywają za to wydatki na cele mieszkaniowe i poprawę jakości życia, bieżącą konsumpcję oraz wakacje.


Jak wynika z badań, kryzys gospodarczy zwiększył świadomość konieczności oszczędzania pieniędzy.

Jacek Dziadak, Wiceprezes DK Notus: - Interesujący jest skokowy wzrost wskazań na oszczędności bez określonego celu. Może to być sygnał przechodzenia z etapu konsumpcji na etap budowania majątku. Możliwe jest jednak, że jest to skutek utrzymujących się obaw związanych ze spowolnieniem gospodarczym dotyczących stabilności zatrudnienia i zarobków.

fot. mat. prasowe

Na co oszczędzają Polacy?

Interesujący jest skokowy wzrost wskazań na oszczędności bez określonego celu. Może to być sygnał przechodzenia z etapu konsumpcji na etap budowania majątku.


Kupujemy za gotówkę, a kredyty zaciągamy na 100%

Z jednej strony cele związane z zakupem mieszkania czy budową domu zajmują pierwsze miejsce w hierarchii oszczędzania. Z drugiej jednak zaskakująco wysoki odsetek zarówno potencjalnych kredytobiorców, jak i tych uruchamiających kredyt w II kwartale nie miało wkładu własnego.

Dr Mirosław A. Bieszki, KPF: - Z naszych obserwacji wynika, że w roku 2008 najwięcej gospodarstw domowych, czyli prawie co trzecie, deklarowało sfinansowanie zakupu nieruchomości w całości za kredyt. W roku 2011, odsetek ten wynosił już jedynie 18,6 proc. Za trzy kwartały roku bieżącego wskaźnik finansowania zakupu nieruchomości w całości kredytem kształtuje się na poziomie 23,6%. 35,8% ankietowanych deklaruje finansowanie zakupu ze źródeł innych niż kredyt.

Jak wskazują eksperci, wzrost wskazań osób na zakup bez kredytu bankowego może być bezpośrednim skutkiem spadku oprocentowania lokat. Wielu Polaków zakup mieszkania traktuje bowiem jako atrakcyjny sposób na ulokowanie swoich oszczędności.

Aleksandra Łukasiewicz, Expander Advisors: - Oferta depozytu na 3% należy obecnie do tych najatrakcyjniejszych, a takich stawek klienci nie chcą zaakceptować. Poszukujący alternatywy inwestycyjnej poza rynkiem kapitałowym przychylnym okiem patrzą głównie na mieszkania, których ceny po uwzględnieniu inflacji spadły do poziomu z 2006 r. Tę tezę uzasadniają również szacunki NBP podające, że ponad połowa (66 proc.) transakcji w I kwartale na rynku pierwotnym w sześciu największych miastach Polski odbyło się za gotówkę.

fot. mat. prasowe

Sposób finansowania zakupu lub budowy mieszkania/domu

Z jednej strony cele związane z zakupem mieszkania czy budową domu zajmują pierwsze miejsce w hierarchii oszczędzania. Z drugiej jednak zaskakująco wysoki odsetek zarówno potencjalnych kredytobiorców, jak i tych uruchamiających kredyt w II kwartale nie miało wkładu własnego.


 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: