eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Oszczędzanie na emeryturę: stać nas na to!

Oszczędzanie na emeryturę: stać nas na to!

2014-09-25 11:18

Oszczędzanie na emeryturę: stać nas na to!

Polaków stać na oszczędzanie na emeryturę © s_l - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Już od dawna wiadomo, że w kwestii przyszłych emerytur Polacy powinni liczyć raczej na siebie. Tym bardziej mogą zadziwiać wyniki najnowszego „Barometru Nordea”, które pokazało, że do oszczędzania z myślą o jesieni życia przyznaje się jedynie 8 procent aktywnych zawodowo. Z drugiej strony ci, którzy nie oszczędzają deklarują, że mogliby odkładać około 200 złotych miesięcznie. Dlaczego zatem tego nie robią? Zdaniem ekspertów za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest przede wszystkim niewystarczająca wiedza na temat sposobów oszczędzania i jego konieczności.

Przeczytaj także: Oszczędzanie na emeryturę: licz raczej na siebie

Częściej na emeryturę oszczędzają lepiej wykształceni i sytuowani mieszkańcy miast. Mężczyźni przeznaczają na ten cel średnio więcej niż kobiety.

Tempo odkładanych kwot wzrasta wraz z wiekiem: młodzi, w wieku 18-30 lat, najczęściej wskazywali niższe miesięcznie odkładane kwoty, niż starsze osoby. Z kolei nieoszczędzający to częściej osoby z najmłodszej grupy wiekowej, stanu wolnego, mieszkające na wsi, posiadające wykształcenie zawodowe, pracujące jako robotnicy oraz osoby oceniające swoją sytuację materialną jako przeciętną.

Ile na emeryturę?


Z „Barometru Nordea” wynika, że większość oszczędzających zaczęła odkładać na emeryturę w ciągu ostatnich 5 lat. Zdaniem dr Joanny Ruteckiej z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, skłonność do oszczędzania dopiero zaczyna się w Polsce kształtować.
- Odkładane kwoty wydają się niewysokie, ponad połowa „zapobiegliwych” przeznacza na emeryturę nie więcej niż 200 zł miesięcznie (średnia to 229 zł). Przy założeniu długiego okresu oszczędzania i regularności wpłat, takie postępowanie pozwoli im na zgromadzenie znacznego kapitału na dodatkową emeryturę – mówi dr Rutecka. - Także w grupie obecnie nieoszczędzających ponad połowa deklaruje podobne kwoty, które mogliby gromadzić na przyszłą emeryturę (średnio ok. 196 zł). Zamiast jednak to robić, w większości wydają nadwyżki na konsumpcję.

Co czwarty oszczędzający zadeklarował, że odkładane kwoty stanowią od 6 do 10 proc. jego miesięcznych dochodów. Co ciekawe, osoby z tej grupy deklarują, że mogłyby zwiększyć kwoty przeznaczane miesięcznie na ten cel. Blisko połowa osób (46 proc.) mogłaby dodatkowo odkładać miesięcznie od 51 do 200 zł. Dla 1/3 badanych, dodatkowe oszczędności na emeryturę mogłyby stanowić do 5 proc. miesięcznych dochodów.

fot. mat. prasowe

Kto oszczędza na emeryturę?

Wśród oszczędzających przeważają ludzie w wieku 30-50 lat z wykształceniem średnim i wyższym.


Dla porównania, 65 proc. nieoszczędzających deklaruje, że mogłoby gromadzić dodatkowe środki na emeryturę, z czego 33 proc. myśli o kwotach od 51 do 200 zł miesięcznie. Tylko 1/3 Polaków, którzy nie odkładają na emeryturę poza obowiązkowymi składkami, nie chce lub nie może dodatkowo przeznaczyć jakichkolwiek środków na zabezpieczenie swojej przyszłości po zakończeniu aktywności zawodowej.

fot. mat. prasowe

Zatrudnienie i sytuacja finansowa respondentów

Wśród oszczędzających dominują pracownicy umysłowi, kadra zarządzająca oraz przedsiębiorcy, dobrze oceniający swoją sytuację finansową.


- Wyniki Barometru wyraźnie wskazują, że nasi rodacy nie widzą, że stać ich na oszczędzanie na emeryturę. 65 proc. nieoszczędzających, chociaż zakłada, że mogłoby odłożyć konkretną kwotę, nie wierzy w siłę swojego pieniądza. Oszczędzanie nawet niewielkich kwot, rozłożone w czasie, daje konkretne zyski. Odkładając 90-100 zł miesięcznie przez 40 lat, przy stopie zwrotu na poziomie 7 proc., można zgromadzić ponad 174 tys. zł dodatkowego kapitału emerytalnego bez nadmiernego obciążania budżetu domowego. Problemem jest więc ogólna wiedza na temat efektywnego oszczędzania i brak wiary we własne możliwości finansowe – podkreśla Artur Maliszewski, prezes Nordea PTE.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: