eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Oszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków V 2014

Oszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków V 2014

2014-05-15 12:39

Oszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków V 2014

Jak oszczędzamy? © Monika Wisniewska - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Statystyki dotyczące oszczędzania nie powalają - okazuje się, że jedynie nieco ponad 3 procent Polaków odkłada więcej niż 30 procent dochodów. Przeważająca większość, bo niemal 3/4 z nas, przeznacza na przyszłość mniej niż 10 procent dochodów. To niektóre wnioski z najnowszej edycji raportu Expander Advisors, Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) i Domu Kredytowego Notus.

Przeczytaj także: Oszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków

W raporcie
  • Jedynie 2,4% oszczędzających gospodarstw domowych odkłada regularnie więcej niż 30% swoich dochodów. Przeważająca większość (74,4%) przeznacza na przyszłość mniej niż 10%.
  • Cele oszczędzania na przełomie ostatniego półrocza nie uległy zmianie. Nadal na pierwszym miejscu znajduje się finansowanie bieżącej konsumpcji. Następne w hierarchii celów są wydatki związane z nieruchomością i „bez specjalnego przeznaczenia”. Dominują cele krótkoterminowe. Jedynie 10% oszczędzających myśli o terminie dłuższym niż 3 lata .
  • Emerytura nadal zajmuje niską pozycję w hierarchii celów oszczędzania (poniżej 5%). Oszczędzając na nią nie wykorzystujemy dostępnych możliwości, trzymając pieniądze na niskooprocentowanych lokatach bądź kontach w banku (46%). Jedynie co czwarty z nas deklaruje kupno nieruchomości.
  • Pomimo braku takiej możliwości, pod koniec roku wrosła liczba gospodarstw deklarująca chęć zakup mieszkania w całości za kredyt . Od dwóch lat obserwujemy także wzrost chęci finansowania go z pozostałych źródeł.
  • W ostatniej połowie 2013 roku łącznie 40% kredytów miało wkład własny niższy niż 5%. Końcówka roku została wykorzystana do zakupu nieruchomości przed wejściem w życie Rekomendacji S.

W opublikowanym w październiku raporcie wskazywaliśmy, że jedynie niespełna 5% Polaków oszczędza na emeryturę. Do przysłowiowej „skarbonki” pieniądze trafiają przede wszystkim na sprzęt AGD i RTV, wakacje, remont czy zakup mieszkania, a dopiero na końcu – o ile coś zostanie – na emeryturę. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania opublikowane w raportach uzupełniają wnioski płynące z badań prowadzonych przez KPF i Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

Z danych wyłania się mało optymistyczny obraz społeczeństwa, które ma małe oszczędności, nie ma wyrobionego nawyku regularnego odkładania nawet drobnych kwot, a jeżeli już myśli o zapewnieniu sobie godnego życia na starość, to korzysta z prostych, niedostosowanych do tego celu, rozwiązań finansowych.

fot. Monika Wisniewska - Fotolia.com

Jak oszczędzamy?

Przeważająca większość Polaków (74,4%) przeznacza na przyszłość mniej niż 10%.


Jak oszczędzamy?

Mniej niż 10% swoich miesięcznych dochodów

Pomimo że aż 2/3 Polaków uważa, że warto oszczędzać z myślą o przyszłości, deklaracja ta nie przekuwa się w realne decyzje. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez autorów raportu, jedynie 3,1% gospodarstw domowych przeznacza na oszczędności więcej niż 30% miesięcznych dochodów. Aż 74,4% badanych regularnie odkłada mniej niż jedną dziesiątą.

fot. mat. prasowe

Procent miesięcznych dochodów przeznaczanych przez gospodarstwa domowe na oszczędności

Jedynie 3,1% gospodarstw domowych przeznacza na oszczędności więcej niż 30% miesięcznych dochodów


Na bieżącą konsumpcję i wydatki związane z nieruchomością

W strukturze deklarowanych celów oszczędzania nie obserwujemy znaczących zmian. Na pierwszym miejscu nadal znajduje się oszczędzanie na rzecz finansowania bieżącej konsumpcji – 32,3% wskazań. Drugą w hierarchii celów kategorią są „wydatki na nieruchomości” , na które oszczędza ponad 1/4 gospodarstw. Z kolei trzecią najliczniejszą grupą (19,9%) są gospodarstwa odkładające środki „bez specjalnego przeznaczenia” .

fot. mat. prasowe

Hierarchia celów oszczędzania gospodarstw domowych

W strukturze deklarowanych celów oszczędzania nie obserwujemy znaczących zmian. Na pierwszym miejscu nadal znajduje się oszczędzanie na rzecz finansowania bieżącej konsumpcji – 32,3% wskazań.


 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: