eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy chcą oszczędzać. Ale wolą wziąć kredyt

Polacy chcą oszczędzać. Ale wolą wziąć kredyt

2014-11-25 13:59

Polacy chcą oszczędzać. Ale wolą wziąć kredyt

Aż dwie trzecie Polaków twierdzi, że warto oszczędzać © Patryk Kosmider - Fotolia.com

Większość Polaków uważa, że warto oszczędzać. Jednak najpoważniejszą przeszkodą do rozpoczęcia długoterminowego oszczędzania jest brak wystarczających środków finansowych - wynika z badania zrealizowanego przez TNS Polska. Najczęściej oszczędzamy w perspektywie krótkoterminowej, na tzw. „czarną godzinę”. Zamiast oszczędzania wolimy wziąć kredyt.

Przeczytaj także: Oszczędności Polaków. Jaki będzie 2021 rok?

Aż dwie trzecie Polaków twierdzi, że warto oszczędzać. Oszczędzanie daje poczucie bezpieczeństwa i dumy, gdy zaoszczędzi się na jakiś ważny cel – tak z kolei uważa 80 procent ankietowanych przez TNS Polska respondentów.

Jednak opinie na temat oszczędzania nie przekładają się na konkretne zachowania, bowiem w większości (60 procent) chcemy oszczędzać jedynie wtedy, gdy nie wiąże się to z wyrzeczeniami. Systematyczne oszczędzanie w każdym miesiącu deklaruje zaledwie 2 procent osób, w miarę regularne oszczędzanie deklaruje kolejne 16 procent, sporadyczne odkładanie oszczędności deklaruje 34 proc. badanych, a aż 42 proc. ankietowanych wszystko przeznacza na bieżące wydatki.

Oszczędzanie? Tak, jeśli budżet domowy na to pozwala

Podstawowe przyczyny do podjęcia decyzji o oszczędzaniu to poziom wydatków w gospodarstwie domowym (65 proc. wskazań) oraz możliwości finansowe gospodarstwa domowego (64 proc.). Pewną rolę odgrywają czynniki pozaekonomiczne, takie jak nawyki oszczędzania wyniesione z domu (21 proc.) czy wiedza o zarządzaniu domowym budżetem (15 proc.). Na podjęcie decyzji o oszczędzaniu wpływa również aktualna koniunktura (8 procent wskazań) czy dostępność atrakcyjnych ofert produktów oszczędnościowych (13 proc.).

Oszczędzanie na „czarną godzinę”

Najczęściej oszczędzamy bez konkretnego celu, czyli na tzw. „czarną godzinę” - taki sposób oszczędzania deklaruje 43 proc. ankietowanych. Na określony cel odkłada pieniądze z kolei 37 proc. pytanych przez TNS Polska. Jednak nawet jeśli oszczędzamy to na ogół krótkoterminowo. Dłuższą - powyżej jednego roku - perspektywę oszczędzania deklaruje 14 proc. Polaków. Aż 25 procent badanych myśli o oszczędnościach w perspektywie krótszej niż 1 rok.

Kredyt zamiast oszczędzania

Z badania wynika, że pomimo tego iż systematyczne oszczędzanie jest dla wielu Polaków osiągalne, to jednak pieniędzy nie odkładają. Zamiast oszczędzać, wolimy się wesprzeć kredytem - aż 48 proc. osób uważa, że łatwiej jest zaciągnąć kredyt niż systematycznie oszczędzać. Przeciwną opinię deklaruje 24 proc.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: