eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze kredyty hipoteczne VIII 2013

Najlepsze kredyty hipoteczne VIII 2013

2013-08-20 10:41

Najlepsze kredyty hipoteczne VIII 2013

Najlepsze kredyty hipoteczne VIII 2013 © Gina Sanders - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Sierpień to dobry czas na podsumowanie sytuacji na rynku kredytów hipotecznych w pierwszej połowie 2013r. Trzeba zauważyć, że była ona bardzo korzystna dla kredytobiorców z uwagi na serię obniżek stóp procentowych i w ich efekcie znaczny spadek oprocentowania kredytów, a także wzrost zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców. Analizując zmiany jakie zaszły w tym czasie na rynku zauważamy, że rata modelowego kredytu udzielonego na kwotę 200 tys. zł i 30 lat zmniejszyła się o 17 proc. (w grudniu 2012r. wynosiła 1161 zł, a dziś 964,9 zł), co dla kredytobiorcy oznacza ponad 70,5 tys. zł oszczędności, oprocentowanie obniżyło się o 1,62 proc. (w grudniu 2012r. wynosiło 5,5 proc., a dziś 4,08 zł), a marże pozostawały raczej na stabilnym poziomie.

Przeczytaj także: Najlepsze kredyty hipoteczne VII 2013

W sierpniu na rynku kredytów hipotecznych nadal zdecydowanie królują kredyty w PLN. W zestawieniu najlepszych ofert kredytów prezentowanych w rankingu Invigo wszystkie banki proponują kredyty z ratą poniżej 1 000 zł, a liderzy zestawienia: PKO BP, Alior Bank i bank Pekao S.A.– oprocentowanie poniżej 4 proc. Wspomniane banki utrzymują korzystne oprocentowanie mimo, że na rynku widać pierwsze oznaki wzrostu oprocentowania kredytów. Warto jednak podkreślić, że na razie nie znajduje to odzwierciedlenia w pogorszeniu dostępności kredytów, dlatego zachęcamy do uważnego przeglądania najnowszego rankingu Invigo i wyboru oferty optymalnej dla siebie.

W niniejszym rankingu, tradycyjnie już, prezentujemy aktualne promocje i oferty specjalne. Wynikiem tego są zmiany w rankingu INVIGO TOP 10, przygotowywanym przez ekspertów pośrednika na początku każdego miesiąca. Zestawienie powstaje w oparciu o aktualne oferty banków współpracujących z firmą. Na potrzeby rankingu analitycy Invigo badają także zdolność kredytową klienta osiągającego przeciętne dochody, a także tradycyjnej polskiej rodziny „2+2”. Eksperci Invigo zwracają uwagę na fakt, że poszukując najatrakcyjniejszego kredytu dla siebie warto brać pod uwagę nie tylko wysokość comiesięcznej raty, ale także pozostałe parametry kredytu oraz opłaty dodatkowe, jakie się z nim wiążą.

ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA

Według najnowszych danych GUS, wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce wynosi około 3 803,60 zł czyli około 2 716,74 zł na rękę. Warto zwrócić uwagę, że pensja jaką otrzymuje dziś polski pracownik wzrosła w stosunku do poprzedniego miesiąca o 74,53 zł, a to ma bezpośredni wpływ na jego zdolność kredytową. Osoba, która nie ma żadnych innych zobowiązań może dziś liczyć na 244 318 zł kredytu. Wzrost średniej pensji, który możemy obserwować na przestrzeni ostatniego miesiąca, gwarantuje kredyt wyższy o niemal 12 tys. w porównaniu do kredytu jaki można było uzyskać w lipcu br. Maksymalna rata jaką kredytobiorca może opłacać wynosi 1358 zł w przypadku kredytu w złotych i 1093 zł w przypadku kredytu walutowego. Niewielki limit na karcie kredytowej czy w koncie oraz 300 złotych miesięcznej raty innego kredytu (np. gotówkowego) znacznie obniżają zdolność kredytową, ale nadal można pożyczyć 187 646 zł. Podkreślić należy, że wyliczenia zdolności kredytowej mają charakter uśredniony, dlatego też zdolność kredytowa w wybranym banku może się różnić.

fot. mat. prasowe

Zdolność kredytowa 30-latka

Osoba, która nie ma żadnych innych zobowiązań może dziś liczyć na 244 318 zł kredytu. Wzrost średniej pensji, który możemy obserwować na przestrzeni ostatniego miesiąca, gwarantuje kredyt wyższy o niemal 12 tys. w porównaniu do kredytu jaki można było uzyskać w lipcu br.


Tradycyjna rodzina złożona z rodziców oraz dwójki dzieci, osiągająca przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5 433 zł (stała umowa o pracę) - przy założeniu, że nie ma żadnych innych zobowiązań - może otrzymać maksymalny kredyt w wysokości 518 681 zł, czyli przeszło o 26 tys. zł więcej niż w lipcu br. Przy średniej cenie transakcyjnej 1 metra kwadratowego mieszkania w Warszawie, która wynosi 7 192 zł/m2 (Raport ZBP, AMRON–SARFiN, I kwartał 2013r.) za tę kwotę kredytu rodzina może sobie pozwolić na zakup około 72 metrowego mieszkania. Dodatkowe obciążenia domowego budżetu (np. raty niewielkich kredytów gotówkowych) lub limity w kontach znacznie obniżą wysokość potencjalnego kredytu. Jednak nawet przy pewnych ograniczeniach, typowa polska rodzina z dwójką dzieci z powodzeniem może starać się o kredyt w wysokości 462 010 zł.

fot. mat. prasowe

Zdolność kredytowa rodziny 2+2

Tradycyjna rodzina złożona z rodziców oraz dwójki dzieci, osiągająca przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5 433 zł (stała umowa o pracę) - przy założeniu, że nie ma żadnych innych zobowiązań - może otrzymać maksymalny kredyt w wysokości 518 681 zł, czyli przeszło o 26 tys. zł więcej niż w lipcu br.


RANKING NAJCIEKAWSZYCH OFERT

Invigo przeanalizowało propozycje dla klienta, który szuka kredytu na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych - czyli zakup mieszkania/domu bądź też na budowę domu. Kredyt wyniesie 200 tys. zł i będzie spłacany przez 30 lat. Warto dodać, że z danych Invigo wynika, że jest to najbardziej poszukiwany i jednocześnie najczęściej wybierany przez klientów pośrednika okres kredytowania nieruchomości.

 

1 2 ... 7

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: