eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski VI 2013

Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski VI 2013

2013-07-12 11:40

Przeczytaj także: Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski V 2013


Wskazania IRO BGŻOptima jednoznacznie pokazują, że wystarczy konsekwentnie wybierać najlepsze oferty na rynku, aby realnie zarabiać na bankowych depozytach nawet w środowisku niskich stóp procentowych, mimo że te coraz częściej stają się wymówką do porzucenia nawyku oszczędzania, na co wskazują chociażby dane Narodowego Banku Polskiego o odpływie oszczędności gospodarstw domowych z lokat. Bardzo często klienci zwracają uwagę tylko na nominalne oprocentowanie, które rzeczywiście jest coraz niższe. Warto jednak uwzględnić szersze otoczenie zakładanej lokaty, a tu obowiązkowo wliczyć należy podatek i inflację.

Punkt odniesienia, jakim jest prognozowany zysk z lokat po uwzględnieniu inflacji oraz podatku pozwala na rozeznanie się w ogólnej sytuacji na rynku. Niektórzy mogą, korzystając z danych rynkowych trochę bardziej spersonalizować statystyki, a przy okazji natknąć się na ciekawostki. – W tym miesiącu postanowiliśmy sprawdzić, ile realnie na lokatach zarobić mogły osoby, których nie dotyczą zmiany cen paliw, a to ich spadek odpowiada w głównej mierze za obniżenie poziomu inflacji. Wyniki bardzo nas zaskoczyły – mówi Michał Banach, ekspert banku BGŻOptima. – Okazuje się, że jak ktoś nie jeździł w ostatnim roku autem, a więc nie wydawał na paliwo, na swojej lokacie stracił. To oczywiście ogromne uproszczenie, które należy traktować z przymrużeniem oka, jednak liczby nie kłamią – dodaje.

I tak na przykład klient, który w maju 2012 r. założył lokatę roczną z oprocentowaniem nominalnym na poziomie 4,09 proc., po uwzględnieniu podatku oraz inflacji (0,5 proc. r/r), realnie zarobił 3,29 proc. Jeśli jednak nie miał on w tym okresie samochodu, to rzeczywista rentowność jego lokaty wyniosła minus 5,63 proc., ponieważ nie skorzystał on w sposób bezpośredni na spadku cen paliw, który w znacznej mierze przyczynił się do gwałtownego wyhamowania dynamiki wzrostu cen. Oczywiście jest to jedynie uogólnienie, jako że cena paliwa ma duży wpływ na ceny innych nabywanych przez nas towarów czy usług.

Metodologia badania
Indeks Realnego Oszczędzania BGŻOptima został policzony na podstawie średniej arytmetycznej z 5 najwyżej oprocentowanych ofert. Nie uwzględniamy w tym zestawieniu ofert dla nowych klientów i z dodatkowymi wymaganiami, jak na przykład dodatkowe płatne konto. Pod uwagę brane było oprocentowanie netto tych ofert, czyli po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych. Stopa inflacji zastosowana do wyliczeń różni się w zależności od okresu trwania depozytu. W przypadku rocznych depozytów przyjęto medianę prognoz inflacji zebranych przez Reuters. Przy lokatach na krótsze okresy na podstawie tych danych interpolowano roczna inflację za pół roku i za kwartał. Jako, że jest to inflacja roczna, a chodzi o depozyty na krótsze terminy, została ona skorygowana o dotychczasowe odczyty inflacji na podstawie danych GUS, odpowiednio za ostatnie 6 i 9 miesięcy. Następny krok to annualizacja otrzymanej inflacji i wyliczenie realnej stopy zwrotu na podstawie wzoru Fischera.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: