eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski VIII 2014

Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski VIII 2014

2014-08-27 11:41

Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski VIII 2014

Oczekiwane realne zyski z lokat to aktualnie 1,01 proc. © Jakub Krechowicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Oczekiwane realne zyski z lokat to aktualnie 1,01 proc.– pokazują ostatnie notowania Indeksu Realnego Oszczędzania BGŻOptima. Banki spodziewają się obniżki stóp przez Radę Polityki Pieniężnej, ale na razie wstrzymały się z cięciem oprocentowania lokat.

Przeczytaj także: Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski VII 2014

Wpłacając pieniądze na roczną lokatę można się spodziewać realnego zysku na poziomie 1,01 proc., czyli więcej niż miesiąc temu, kiedy wartość wskaźnika IRO sięgała 0,89 proc. O jego wzroście zadecydowała niższa prognoza inflacji na podstawie ankiet NBP przy utrzymującym się na podobnym poziomie nominalnym oprocentowaniu rocznych depozytów.

fot. mat. prasowe

Rzeczywiste oczekiwane oprocentowanie lokaty 12-miesięcznej

Oczekiwane realne zyski z lokat to aktualnie 1,01 proc.– pokazują ostatnie notowania Indeksu Realnego Oszczędzania BGŻOptima.


Oprocentowanie lokat rocznych i kont oszczędnościowych stabilizuje się na poziomach zbliżonych do notowanych przed miesiącem. Banki spodziewają się jednak kolejnej redukcji stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Niewykluczone, że nastąpi ona już jesienią, bo nie brak przemawiających za tym argumentów. – Jak podaje GUS inflacja w lipcu liczona rok do roku wyniosła -0,2 proc., co oznacza, że ceny w ciągu roku spadły, a więc mieliśmy do czynienia z deflacją. To pierwszy taki przypadek po upadku komunizmu w Polsce. Taki odczyt jest uzasadnieniem do obniżki stóp. Kolejnym jest to, że PKB w II kwartale wzrosło o 3,2 proc., wobec 3,4 proc. w I kwartale. Ponadto podstawowa stopa procentowa w Polsce to nadal 2,5 proc., czyli znacznie powyżej średniej dla naszego regionu, bo na przykład w Czechach wynosi ona 0,05 proc. , a na Węgrzech 2,1 proc. Do tego dochodzi jeszcze zagrożenie spadkiem eksportu związane z embargiem nałożonym przez Rosję na produkty rolne pochodzące z UE – wylicza Ernest Lachowski, analityk BGŻOptima.

fot. mat. prasowe

Średnia pięciu najlepszych ofert dla kwoty 5 tysięcy

Oprocentowanie lokat rocznych i kont oszczędnościowych stabilizuje się na poziomach zbliżonych do notowanych przed miesiącem.


A skoro cięcie stóp jest prawdopodobne, to oprocentowanie depozytów rocznych nie rośnie, oczekując na decyzję RPP. Jeszcze miesiąc temu średnia oprocentowania pięciu najlepszych kont oszczędnościowych wynosiła 2,77 proc., teraz - 2,79 proc. W przypadku rocznych lokat przeciętne oprocentowanie wzrosło symbolicznie z 3,34 proc. do 3,37 proc. Lepiej wygląda sytuacja depozytów kwartalnych i półrocznych. W przypadku tych pierwszych oprocentowanie nawet wzrosło ( z 3,06 proc. na 3,40 proc.), przy lokatach na 6 miesięcy wzrost z 3,14 proc. na 3,40 proc. Trzeba jednak pamiętać, że wzrost stawek w przypadku lokat na 3 i 6 miesięcy to jedynie kwestia tymczasowych promocji.

To, co hamuje spadek indeksu, to niższe prognozy inflacji. W poprzedniej ankiecie przewidywana przez ankietowanych przez NBP analityków inflacja wynosiła 1,8 proc., a teraz już tylko 1,7 proc. Niższe oczekiwania, co do wzrostu ceny w przyszłym roku kompensują klientom niskie nominalne oprocentowanie i utrzymują IRO na dość stabilnym poziomie.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: