eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski VI 2013

Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski VI 2013

2013-07-12 11:40

Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski VI 2013

Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski VI 2013 © James Thew - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najlepsze kwartalne lokaty pozwolą obecnie realnie zarobić nawet 3,5 proc. w skali roku - wynika z notowań Indeksu Realnego Oszczędzania BGŻOptima. Oczekiwany rzeczywisty zysk z rachunków oszczędnościowych wynosi 3,6 proc. Realną wartość oszczędności ochronią także najlepsze lokaty 6- i 12-miesięczne. Jak wynika z analizy ekspertów banku BGŻOptima, na spadku inflacji najmniej korzystają osoby nie posiadające samochodów - to spadki cen paliw przyczyniły się najbardziej do spadku inflacji. Nie posiadasz samochodu - tracisz na lokatach - taki, choć bardzo uproszczony, wniosek płynie z analizy.

Przeczytaj także: Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski V 2013

Choć oprocentowanie bankowych depozytów sukcesywnie spada od jesieni ubiegłego roku, to na lokatach wciąż można nie tylko ochronić rzeczywistą wartość posiadanych oszczędności, ale także nieźle zarobić. Wystarczy wykazać się mobilnością i korzystać z najbardziej atrakcyjnych ofert na rynku, zamiast zakładać lokatę w pierwszym napotkanym banku. Ósma w tym cyklu obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej zapewne nie pozostanie bez wpływu na wysokość oprocentowania lokat. Od listopada ubiegłego roku główna stopa procentowa spadła z 4,75 proc. do 2,5 proc. Zbliżone obniżki dało się zaobserwować w przypadku nominalnego oprocentowania bankowych depozytów. Bynajmniej nie oznacza to, że spadkowy trend trwa także w przypadku zysków realnych, czyli takich, które uwzględniają 19-proc. podatek oraz wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych – potocznie nazywany inflacją.

fot. mat. prasowe

Oczekiwana realna stopa oprocentowania na podst. średniej z 5 najlepszych ofert

Najlepsze pięć rachunków oszczędnościowych, które dają aktualnie zarobić średnio 3,92 proc. powinno przynieść 3,61 proc. realnego zysku w skali roku – wynika z Indeksu Realnego Oszczędzania BGŻOptima (IRO)


Najlepsze pięć rachunków oszczędnościowych, które dają aktualnie zarobić średnio 3,92 proc. powinno przynieść 3,61 proc. realnego zysku w skali roku – wynika z Indeksu Realnego Oszczędzania BGŻOptima (IRO), który powstaje cyklicznie na potrzeby prognozowania przyszłych rzeczywistych zysków z bankowych depozytów. Wskaźnik ten ma za zadanie zweryfikować czy najlepsze konta oszczędnościowe i lokaty poradzą sobie z pokonaniem inflacji. Mówiąc wprost, ma on służyć klientom do sprawdzenia czy za zdeponowane oszczędności będą mogli oni kupić więcej niż przed ulokowaniem ich w banku.

fot. James Thew - Fotolia.com

Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski VI 2013

Najlepsze kwartalne lokaty pozwolą obecnie realnie zarobić nawet 3,5 proc. w skali roku - wynika z notowań Indeksu Realnego Oszczędzania BGŻOptima.


Według wskazań IRO BGŻOptima najwyższe realne zyski przyniosą aktualnie zakładane lokaty krótkoterminowe, czyli te, które wciąż cieszą się największą popularnością na polskim rynku. Prognozowany rzeczywisty zysk z pięciu najlepszych depozytów kwartalnych wyniesie 3,47 proc. w skali roku. Lokaty półroczne przyniosą 1,32 proc. realnego zysku, a depozyty roczne powinny zakończyć się z rentownością na poziomie 0,72 proc. per annum. I choć wraz z wydłużaniem terminu lokaty prognozowany realny zysk jest coraz niższy, to wciąż piątka najlepszych ofert na rynku (pomijając oferty dla nowych klientów i z dodatkowymi wymaganiami, jak na przykład założenie ROR-u) powinna spełnić swoją rolę, czyli w pierwszej kolejności zachować siłę nabywczą zdeponowanych oszczędności, a dopiero potem oferować realny wzrost wartości.

fot. mat. prasowe

Średnia najlepszych 5 ofert dla kwoty 10 tysięcy złotych

Według wskazań IRO BGŻOptima najwyższe realne zyski przyniosą aktualnie zakładane lokaty krótkoterminowe, czyli te, które wciąż cieszą się największą popularnością na polskim rynku. Prognozowany rzeczywisty zysk z pięciu najlepszych depozytów kwartalnych wyniesie 3,47 proc. w skali roku.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: