eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski V 2013

Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski V 2013

2013-06-06 00:20

Przeczytaj także: Lokaty i konta oszczędnościowe: realne zyski XI 2014


Indeks Realnego Oszczędzania BGŻOptima wskazuje, że zazwyczaj im dłuższy okres oszczędzania, tym niższa oczekiwane realne oprocentowanie, również dlatego, że nominalne oprocentowanie krótkoterminowych depozytów jest wyższe. Spójrzmy na średnią oprocentowania brutto z 5 najlepszych ofert dla kwoty 10 tys. zł. W przypadku kont oszczędnościowych jest to 4,74 proc. Przeciętna stawka dla lokat kwartalnych wynosi 4,37 proc. Topowe półroczne depozyty przynoszą zaś 4,13 proc. Nieco wyższa jest stawka dla rocznych lokat terminowych, bo wynosi 4,19 proc. Widać więc, że banki spodziewają się, że stopy procentowe mogą jeszcze spadać, a w ślad za nimi oprocentowanie lokat, dlatego są bardzo ostrożne z oferowaniem zbyt wysokiego oprocentowania na nieco dłuższe terminy. Łatwiej im zaproponować więcej na kontach oszczędnościowych, gdzie obowiązuje oprocentowanie zmienne. Poniższy wykres pokazuje jak ostatnio zmieniały się stawki dla najlepszych depozytów.

Widać jak na dłoni, że banki podążały za ruchami stóp procentowych NBP. W maju ubiegłego roku podniosła ona główną stopę do 4,75 proc., by w sierpniu rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych. Od tamtej pory spadły one o 1,75 punktu procentowego. W tym czasie oprocentowanie najlepszych depozytów zeszło w dół nieco bardziej, bo o ponad 2 punkty procentowe. – Nie da się wykluczyć, że w kolejnym miesiącu stawki bankowych ofert będą jeszcze nieco niższe. Warto więc wybierać spośród najlepszych ofert, bo dopiero wtedy pokonanie inflacji mamy jak w banku – podsumowuje Piotr Grzybczak, Dyrektor Zarządzający BGŻOptima.

Co więc w takiej sytuacji powinni robić klienci myślący o jak najkorzystniejszym ulokowaniu swoich oszczędności? - Wszystko zależy od potrzeb danego Klienta, tzn. jak ktoś potrzebuje środków na wakacje, to najlepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe. W przypadku możliwości zamrożenia gotówki na dłużej, warto brać pod uwagę fakt, że rynki oczekują kolejnych cięć stóp procentowych, a jednocześnie wzrostu inflacji, a więc zdecydowanie się teraz na krótki termin lokaty sprawi, że jeżeli później będziemy chcieli założyć kolejną, to jej realne oprocentowanie może znacznie odbiegać od tego, którego oczekujemy teraz. Natomiast dla osób, które akceptują wyższy poziom ryzyka z pewnością powinny obecnie sprawdzać ofertę funduszy inwestycyjnych i za część swoich środków kupować przez najbliższe miesiące ich jednostki – komentuje Michał Banach z BGŻOptima.

Metodologia badania
Indeks Realnego Oszczędzania BGŻOptima został policzony na podstawie średniej arytmetycznej z 5 najwyżej oprocentowanych ofert. Nie uwzględniamy w tym zestawieniu ofert dla nowych klientów i z dodatkowymi wymaganiami, jak na przykład dodatkowe płatne konto. Pod uwagę brane było oprocentowanie netto tych ofert, czyli po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych. Stopa inflacji zastosowana do wyliczeń różni się w zależności od okresu trwania depozytu. W przypadku rocznych depozytów przyjęto medianę prognoz inflacji zebranych przez Reuters. Przy lokatach na krótsze okresy na podstawie tych danych interpolowano roczna inflację za pół roku i za kwartał. Jako, że jest to inflacja roczna, a chodzi o depozyty na krótsze terminy, została ona skorygowana o dotychczasowe odczyty inflacji na podstawie danych GUS, odpowiednio za ostatnie 6 i 9 miesięcy. Następny krok to annualizacja otrzymanej inflacji i wyliczenie realnej stopy zwrotu na podstawie wzoru Fischera.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: