eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › RPP znów zmniejszyła stopy procentowe

RPP znów zmniejszyła stopy procentowe

2013-06-05 16:51

RPP znów zmniejszyła stopy procentowe

Stopy w dół © Alina Gadomska - Fotolia.com

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym dziś posiedzeniu zdecydowała o obniżce stóp procentowych o 0,25 pkt proc. Kolejna już obniżka to skutek utrzymującej się bardzo niskiej inflacji oraz bardzo słabego wzrostu gospodarczego.

Przeczytaj także: RPP: cel na 2013 to stabilizacja inflacji

Po decyzji RPP o obniżce, od jutra stopa referencyjna będzie wynosić 2,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 4,25 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 1,25 proc. w skali rocznej, a stopa redyskonta weksli 3,00 procent w skali rocznej.

– W obecnej sytuacji gospodarczej niezbędne są zdecydowane działania Rady Polityki Pieniężnej. Z punktu widzenia wzrostu gospodarki dobrze byłoby, aby RPP obniżyła stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Niższe cięcie stóp w czerwcu oznacza, że w kolejnych miesiącach możemy się spodziewać poluzowania polityki pieniężnej o kolejne 25 pkt bazowych – komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Obniżka wynikała z utrzymującej się nie najlepszej sytuacji gospodarki oraz silniejszy od przewidywanego spadek inflacji. Inflacja w kwietniu ponownie się obniżyła i wyniosła 0,8 proc. w skali rocznej, będąc wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP (wynoszącego 2,5 proc.). Do obniżenia inflacji przyczynił się głównie spadek dynamiki cen energii, w tym paliw.

Dane o PKB w I kw. 2013 r. wskazują na silniejsze niż oczekiwano spowolnienie wzrostu gospodarczego. Niska dynamika PKB wynikała ze zmniejszenia eksportu, przy nadal obniżającym się popycie krajowym. Spadek popytu krajowego to skutek zarówno utrzymującej się stagnacji konsumpcji ale też spadku inwestycji.

Spowolnienie przyczyniło się do pogorszenia sytuacji na rynku pracy, w tym spadku liczby pracujących i wzrostu bezrobocia. Dodatkowo utrzymuje się niepewność co do skali i momentu nadejścia ożywienia gospodarczego w strefie euro, co również negatywnie wpływa na aktywność gospodarczą w Polsce. Wprawdzie Niemczech dynamika PKB była dodatnia, ale w innych dużych gospodarkach strefy euro PKB nadal się obniżał, zaś najnowsze dane wskazują na utrzymywanie się niekorzystnych tendencji w eurostrefie.


oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: